בגידה רגשית: האם להתאהב בלי לגעת זו בגידה?

תוכן עניינים

בגידה רגשית בזוגיות יכולה לקחת את הזוגיות הנוכחית שלנו לקצה התהום. עולים המון שאלות, מהם הקווים האדומים, מה זה אומר לגבי הזוגיות הנוכחית שלנו? מהם המשמעויות וההשלכות של בגידה רגשית בבן זוג שלנו? מה עושים עם רגשות כל כך עזים לאדם אחר? זה נושא מאוד רגיש ויש בו המון עמוק.

בגידה רגשית יכולה להיות ללא מגע, ללא מילים, היא יכולה להתחיל בכל מקום ובכל זמן, בעבודה, או במסגרת הלימודים, ואפילו דרך מסך הטלוויזיה. במאמר זה ננסה לשפוך אור על ההיבטים השונים של בגידה רגשית.  

 

מה הם סוגי הבגידות הרגשיות?

בגידה מלשון בגד, חוצץ. יש משהו שחוצץ ביננו. יש כמה סוגי בגידות:

יש בגידה מנטלית – בגידה שבה אנחנו מדמיינים את עצמנו עם מישהו אחר. המוח לא יודע להבדיל בין דמיון למציאות, אז גם בגידה מנטלית מייצרת חוצץ. גם צפייה בסרטי מבוגרים נכנס תחת הכותרת הזו. 

בגידה רגשית – אנחנו באינטימיות רגשית עם אדם אחר, נרחיב על כך לאורך המאמר. 

בגידה פיזיתהבגידה בבן הזוג כבר חצתה את גבולות המחשבה והרגש, זה כבר ירד לעולם המעשה. 

כל אחת מהבגידות יכולה להתקיים ללא השניה. זאת אומרת בגידה מנטלית יכול להיות ללא בגידה פיזית ורגשית. 

 

תיאור מקרה אמיתי של בגידה רגשית

נביא מקרה אמיתי לבגידה רגשית:  הצגת המקרה יכולה לשפוך אור על הניואנסים קיימים של בגידה רגשית על מאפייני הבגידה ועל דרכי ההתמודדות. זה מקרה אמיתי (חלק מהשתלשלות האירועים השתנתה על מנת לשמור על הפרטיות)

מקרה 1: אישה בשנות ה50 הגיעה נסערת ביום חורפי

לימור: "התאהבתי בה ואני אפילו לא לסבית. אני לא מפסיקה לחשוב עליה, היא כל היום בראש שלי, אני לא יכולה להוציא אותה מראש. אני נשואה עם ילדים ואני התאהבתי בקולגה לעבודה, אני כל הזמן עסוקה בה. אין לי כוח לכלום, הבגידה הרגשית הזאת מרוקנת אותי" 

רן: "שיתפת אותה ברגשות שלך?" 

לימור: "כן, לא הצלחתי עוד להחזיק את זה בבטן, זה היה חזק ממני" 

רן: "היה לך התנסות עם נשים בעבר" 

לימור: "מעולם לא הייתה לי התנסות פיזית, אבל כן הייתה לי התאהבות במפקדת שלי בצבא" 

רן: "כמה זמן זה נמשך" 

לימור: "כמה חודשים, גם שם, לא הצלחתי להוציא אותה מהראש שלי" 

רן: "מה גרם לך להתאהב בה" 

לימור: "היא הייתה סמכותית מאוד, מקצועית מאוד, מאוד חכמה" 

רן: "ומה היה התפקיד שלך באותה תקופה" 

לימור: "הייתי חיילת זוטרה, זה היה בחודשים הראשונים לשירות הצבאי שלי בקורס בסיסי" 

רן: "ועכשיו, באיזו מסגרת התאהבת בה" 

לימור: "היא המנכ"לית של החברה בה אני עובדת" 

רן: "מה את כל כך אוהבת בה" 

לימור: "היא כל כך חכמה, יש לה שפה מאוד גבוהה, היא מבינה עניין במהירות ורוכשים לה בחברה המון כבוד" 

רן: "את מרגישה שזה הדדי הקשר הזה" 

לימור: "היא הבהירה לי שזה לא מהצד שלה ככה ורק מהצד שלי, היא כבר נמצאת בזוגיות עם גבר שטוב לה בה" 

מה זה אומר בגידה רגשית? 

בגידה רגשית זה יצירת אינטימיות עם אדם אחר מחוץ למסגרת הזוגית שלנו. במקרה הנוכחי יש כאן אישה נשואה עם ילדים שמרגישה התאהבות של ממש באישה אחרת. העוצמה הרגשית כל כך גדולה שהיא לא מצליחה להיות בשליטה על הרגשות שלה.

זה לא היה עניין קטן, כי בגידה רגשית גרמה לרגשות הללו להתפרץ כמו נהר גועש לתוך חייה וסחף את כל תשומת הלב שלה. זאת אומרת היא משתפת שזה רוקן אותה אנרגטית לגמרי, ממש עד כדי פגיעה ברובד בפיזי ממש, חולשה מאוד גדולה בגוף לאורך זמן. 

שיעמום בזוגיות

 

מה השורש של הבגידה רגשית? 

חוסר. אנחנו מרגישים איזה חוסר בתוכנו. אנחנו מבולבלים ולא מצליחים לשים את היד על הדופק מה בדיוק חסר לנו, אז משהו בתוכנו מחפש את זה בחוץ, ומתוך כאן נולדה לה בגידה רגשית בבן הזוג. זוגות שבוגדים פיזית או רגשית או גם וגם לא בוגדים לשם התענוג הפיזי הרגעי או לשם התענוג הרגשי, אלא הם מחפשים 

תכונה כלשהי בבן הזוג שאין בבן הזוג הנוכחי. לדוג' במקרה הזה הנ"ל היא נמצאת בתוך זוגיות נורמטיבית עם ילדים, חסר לה המעמד, החוכמה והכבוד, אז משהו בתוכנו רוצה את כל אלו, אז אנחנו מחפשים את זה "בחוץ", במקרה הזה זה הופיע אצל המנכל"ית החכמה, זאת שנמצאת בצומת של קבלת החלטות ובצבא בזמן שהתאהבה במפקדת זה ישב על אותו מקום שלא קיבל מענה רגשי, אז זה הלך והתפתח ופגש אותה בגיל מאוחר יותר רק בדמות אחרת של מנכ"לית. 

והדבר דומה גם לכך שאנחנו בקשר בתוך זוגיות מאוד מסגרתית, מאוד מסורתית, ביתית, ויש בתוכנו חיפוש אחרי הרפתקאות, אז נרצה את התכונה הזאת לעצמנו. אנחנו לא מגיעים למצב של בגידה רגשית עם אדם אחר, אנחנו מחפשים לנכס את אותה תכונה חסרה בתוכנו לעצמנו.

זאת אומרת את הכבוד או ההרפתקנות לעצמנו, אנחנו גם רוצים מאותו דבר, ואז הדרך הלא מודעת שלנו להתאחד עם אותו דבר זה לבגוד רגשית עם מישהו אחר.  

 

אז… מה עושים עם זה? 

זה תהליך רגשי עמוק, אבל עצם ההבנה שאנחנו מתאהבים בתכונות ולא באדם עצמו, נותן פיתרון ראשוני לפחות ברמת ההבנה הבסיסית. אנחנו מפחדים מהרגשות שלנו, אנחנו מפחדים להתאהב בבן זוג אחר, כשאנחנו קולטים שהרגשות שלנו סך הכל התאהבו בתכונות אישיות, אנחנו יכולים לעשות ניתוב מחדש רגשי.

במקום להפוך את האדם עצמו לעניין המרכזי, אנחנו לומדים לנתב את זה למקום חדש מועיל וממלא יותר, כל עוד זה מנותב לא נכון, אנחנו משקיעים המון אנרגיה במקום הלא נכון, בונים חלומות, מתמודדים עם רגשות אשמה ועושים צעדים לא בכיוון הנכון. 

 

בתהליך רגשי אנחנו לומדים לנתב את זה למקום האמיתי ולא לאשליה.  עצם העובדה שאנחנו לומדים רגשית לדייק את החסר שאנחנו מרגישים ונותנים לזה מענה רגשי ותבונתי, אנחנו יכולים לפנות המון אנרגיה למקום הנכון. כל עוד האשלייה מקבלת את כל תשומת הלב אנחנו מזינים את האשלייה וזה ממשיך לרוקן אותנו. 

 

האם בגידה רגשי מסוכן לזוגיות [ואם כן אז כמה]? 

בהחלט כן. בגידה רגשית לוקחת את כל האנרגיה שלנו מהזוגיות הנוכחית ומנתבת את זה למקום הלא נכון. קצת דומה לנהר שוצף שאנחנו שמים את היד לטבול וזה לוקח לנו את כל הגוף.

אנחנו נכנסים למקום שאנחנו לא בטוחים איך יוצאים. "חכם לא נכנס למקום שרק פיקח יכול לצאת ממנו". ברגע שיש בגידה רגשית עם מישהו\י אחר\ת והתחושה שזה סוחף אותנו, אנחנו צריכים לקבל כלים רגשיים להתמודדות, כיצד לא ללכת שולל אחרי הרגשות.

צריך ללמוד לשים גבולות לרגשות מתפרצים, כי אז אנחנו הופכים להיות אינסטינקטיביים ומונעים לא מהמקום הנכון. אנחנו גם מתחילים משהו ממקום לא בריא. בגידה רגשית, אפילו ללא מגע פיזי היא מאוד מסוכנת, כי היא מלווה בחיבור רגשי, ובמקום הזה הדימיון עובד שעות נוספות, אנחנו כבר בוגדים ברמה מנטלית, מריצים סרטים בראש, אנחנו צריכים ללמוד לשים את הגבולות הנכונים ולנתב את האנרגיה שלנו לקשר הנוכחי.

ככל שאנחנו שמים גבולות מוקדם יותר ככה יותר קל לנו ללכת אחורה בטרם אנחנו נסחפים בנהר. בגידה רגשית, אפילו שלא הגיעה לידי מימוש הרבה פעמים שואבת לנו את כל האנרגיות ואנחנו מאבדים כיוון שם.

שם מתחיל מסע של רגשות אשם, ובלבול גדול, אולי אנחנו לא אוהבים את בן הזוג הנוכחי? איך אפשר להתאהב באדם אחר שהוא לא בן הזוג? שאלות טבעיות, אבל לאור הנסיבות, אין ספק שהחדש, המסקרן, יראה נוצץ יותר על פני השטח, אבל במבחן הזמן בגידה רגשית לא עומדת! "לא כל הנוצץ זהב" ואנחנו מגלים שאנחנו רק רוצים את אותה תכונה שחסרה בתוכנו ולאו דווקא את האדם עצמו.

 

מה המחיר [האמיתי] של בגידה רגשית

המחיר הכי כבד של בגידה רגשית הוא מול עצמנו, אין לנו את היכולת להיות באינטימיות 100%, כל כולנו, עם בן הזוג שלנו. זה מחיר מאוד כבד. כי התשוקה של האדם זה להיות באחדות גמורה, בגידה רגשית מנתקת את האדם מבן הזוג, היא מייצרת אינטימיות במקום אחר.

בגידה זה הפך הנאמנות, אנחנו בוגדים בעצמנו, בן הזוג במישור הרוחני מרגיש את זה באופן לא מודע וזה מייצר המון כעסים פנימיים. בגידה מייצרת מחירים מאוד כבדים. אנחנו צריכים לפתח את הנאמנות שלנו דרך הבנה מה המניע שלנו מלכתחילה לבגידה.

כאן נפתח עולם רגשי חדש שטרם הכרנו. אנחנו צריכים ללמוד לנתב את הרגשות שלנו למקום מצמיח ומועיל. בגידה רגשית יכולה לקחת מאיתנו את הדבר הכי יקר בזוגיות את האינטימיות שלנו. 

 

 

מחפשים את הכלים להתמודד עם הבגידה הרגשית בבן הזוג?

קבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת עם רן וסיון בנושא טיפול והתמודדות עם בגידה רגשית ותתחילו לראות שיפור משמעותי כבר מהפגישה הראשונה