אלימות מילולית בזוגיות: איך להתמודד מול בן זוג שמשתמש באלימות מילולית?

תוכן עניינים

אנחנו נשתמש באלימות מילולית בזוגיות רק כאשר נגמרו לנו המילים, אנחנו כל כך חסרי אונים, כל כך עם הגב לקיר, שנשתמש בנשק יום הדין, אלימות מילולית. 

אלימות מילולית בזוגיות היא כמו פצצה גרעינית, יש לה רדיוס של נשורת שנמשך זמן רב ומשליך על כל הרדיוס של הזוגיות שלנו, הבית, הילדים, הצמחים, החיות, השכנים, הבריאות, איכות החיים, אין משהו בסביבה שלנו שלא מושפע מזה.

אלימות מילולית בזוגיות

אנחנו צריכים להבין כמה כוח יש למילה אחת, יש לה את הכוח להיכנס ללב של בן אדם אחר ולהישאר שם 20 שנה. יש לה כוח לבנות ממלכות ובאותה נשימה להרוס הכל. אנחנו מסתובבים עם נשק בלי רישיון, וזה הפה שלנו. 

 

המשמעויות של אלימות מילולית בזוגיות הם עצומות בכל התחומים והתיקון עצמו יכול להביא לחיים חדשים: 

 

 • הבית הופך להיות חור שחור– כאשר יש אלימות מילולית בזוגיות בבית שלנו, אנחנו מתרוקנים, דיבורים לא יפים גורמים לכך שאין לנו יכולת לתפקד, אנחנו מבזבזים המון אנרגיה לשווא, אנחנו מתרוקנים במקום להיטען, נוצר לו ניתוק רגשי מבן הזוג. ואז קשה מאוד לתפקד בשאר החלקים בבית, חינוך הילדים, קרירה, אין מספיק אנרגיה לייצר דברים חדשים.
  המצב המתוקן: הבית זה מטען לנפש – הבית שקט, אפשר להניח את הראש, אפשר לשחק עם הילדים בשקט, אפשר לנשום, יש שלום בית, אפשר להרגיש בית. אחרי יום עבודה אנחנו חוזרים עייפים, נכנסים הביתה ומתמלאים בהשראה ויצירתיות. הבית הופך להיות מקום מסודר, נקי, מלא באור.

גירושין בהסכמה

 •  פרנסה – אנחנו יכולים לעבוד ב-3 עבודות ועדיין לא יהיה מספיק פרנסה, בית שיש בו קללות, השפע בו מוגבל, כמו חור בארנק, מה שלא נכנס זה ינזול. הנזילה נגרמת בגלל חוסר כבוד אחד לשני. בית המקדש נחרב על שנאת חינם. (הערה: ייתכן מצב שהפרנסה לא נפגעת אבל אז זה יכול לבוא ממקום אחר של נזקי גוף.
  אין אפשרות שקללות או אלימות מילולית בזוגיות לאורך זמן לא ישפיעו באופן ניכר על חלקים מאוד משמעותיים בחיים). זאת אומרת יש לנו כוח להחריב את הפרנסה שלנו, לצמצם את עצמנו. כאשר משתמשים באלימות מילולית נגד בן הזוג שלנו, אנחנו עוצרים את השפע, אנחנו בקבלה לעצמנו, אגואיזם טהור.
  המצב המתוקן: הפרנסה זורמת ויש שפע, יש נתינה, יש תנועה של קבלה ונתינה נכונה. יש שקט נפשי שמביא לשקט פיננסי. יש אהבה בבית.

 

 • בריאות – אלימות מילולית בזוגיות עושה אותנו חלשים נפשית ומתוך כך חלשים פיזית. לאורך זמן זה יכול ליצור מחלות של ממש. כאשר יש כל הזמן דרמות, הנפש עושה המון תנועות, וזה מייצר חולשה בגוף. אנחנו כל הזמן בהישרדות, וזה שם אותנו במצבים קיצוניים.
  ואנחנו חשופים ליותר מחלות. מערכת החיסון שלנו מגיבה לתנועות לו נכונות בנפש. אז כל עוד אנחנו לא לומדים את השיעור של אלימות מילולית בין בני זוג, אנחנו יכולים למצוא את הזמן מגבלים נגעים בגוף ממש.
  המצב המתוקן: בריאות. כמה פשוט, כמה קל. כמה לעיתים לא מוערך, אנחנו הולכים, נושמים, רואים, וכל זה מצב נתון, אנחנו לומדים להעריך את זה ברגע שיש תקלה, אז אנחנו קולטים, שזה הדבר הכי חשוב שיש. בית שיש בו זוגיות טובה ואהבה, בית נקי מאלימות מילולית, זה בית שיש בו בריאות תקינה, שיש בו שמחה טבעית. במצב כזה הגוף נמצא בזרימה, יש תנועה נפשית נכונה, הגוף חוזר למצבו הטבעי, הפשוט, בריאות.

 

4 צעדים ראשונים כיצד לנקות אלימות מילולית מהזוגיות שלנו

 

לקחת 100% אחריות על המעשים שלי

כל אחד על עצמו, זה לא משנה מי התחיל, זה גם לא משנה מי עשה מה, כל אחד צודק בדרכו הייחודית. בזוגיות אנחנו לא מחפשים צדק, אנחנו צריכים לחפש שלום. אין תירוצים לאלימות מילולית בזוגיות, גם כאשר זה הופעל נגדך, אלימות חזרה לא עומדת בחזקה של הגנה עצמית. אנחנו צריכים ללמוד לקחת אחריות על המילים שיוצאות לנו מהפה. 

הכלה רגשית לאלימות מילולית בזוגיות

במידה ובן הזוג מעורער בתוכנו עצבים, אנחנו צריכים ללמוד להכיל את העצבים מבלי להוציא את זה עליו. ככל שיש יותר הכלה רגשית, ככה אנחנו יכולים להיות יותר בשליטה על הרגשות שלנו אחרת אנחנו נהיה כמו רימון, מתפוצצים בשניה וחצי על כל דבר.

וכמובן, אי אפשר לנהל זוגיות בריאה ככה, אנחנו צריכים ללמוד כלים להכלה רגשית. ללמוד להכיל רגשית מצבים רגשיים משתנים, חוסר סבלנות, התפרצויות זעם, תסכולים.

למה הדבר דומה? ננסה למזוג מים לכוס מלאה, המים יגלשו, ככה גם הרגשות שלנו, כאשר אנחנו לא יודעים לרוקן את הרגשות שלנו, אנחנו כל כך מלאים שזה כבר לא נשלט, אנחנו צריכים ללמוד כלים כיצד לרוקן את הכוס כדי שיכנסו עוד ועוד מים מבלי שזה יגלוש החוצה.  

 

טיפול רגשי

ויפה שעה אחת קודם, במקרה שגלשנו לאלימות מילולית בזוגיות זה קו אדום עבורנו, אנחנו צריכים ליווי רגשי זוגי בדרך הפתלתלה הזו, כי זה לא עניין פשוט כלל.  אנחנו לעיתים רגילים להתנהגות שלילית ופתאום היא הופכת מבלי משים, להיות אנחנו, ויש פער, פער כואב מאוד, בין איך שאנחנו תופסים את עצמנו האמיתי לבין מה שקורה בפועל בחיינו.

מה השתבש בדרך, אנחנו צריכים לגלות כיצד לחזור למצב הטבעי שלנו, לבסיס, לפשטות, לאהבה. עוד טרם הלבשנו על עצמנו את כל המסכות, הפגיעות והאכזבות. אנחנו צריכים לחשוף בשנית את האמת העמוקה שלנו. האמת הזאת מרגישה ממש טוב, מייצרת איכות חיים ברמה אחרת לגמרי.

 

להתפתח, ללמוד גישה חדשה לחיים

ככל שאנחנו עמוק יותר בבוץ של אלימות המילולית בזוגיות. אנחנו רגילים להתחפר בבוץ הזה שנים ולאבד תקווה לצאת ממנו. אנחנו צריכים להתפתח חזק מאוד, להבין שהכוח נמצא אצלנו, ולחקור, לשאול שאלות, לא לוותר.

אפשר לעשות שינוי אמיתי מהשורשים כאשר אנחנו באמת רוצים. אנחנו צריכים כל כך לרצות שהדבר הכי חשוב לנו בחיים זה לשמור להוציא מילים מחברות ומאחדות מהפה.

אנחנו צריכים ללמוד לנקות מאיתנו את הדפוסים השלילים וללמוד גישה חדשה, שתופסת את המציאות בצורה אחרת ולהתחיל לצעוד בה. השינוי מתחיל בנו, וזה מתחיל עכשיו. אין שעה יפה יותר מעכשיו. 

רוצה לטפל בבעיית האלימות המילולית בזוגיות אחת ולתמיד?

אנחנו מזמינים אתכם לקבוע פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת עם סיון ורן בנושא טיפול באלימות מילולית בין בני זוג, ותתחילו להנות מזוגיות טובה הרבה יותר כבר מהפגישה הראשונה