טיפול לשחרור כעסים בצורה נכונה

תוכן עניינים

הדבר הראשון שיש לדעת כאשר האדם מתחיל לעבור טיפול לשחרור כעסים הוא – מתי אנחנו כועסים?

אנחנו כועסים כשדברים לא קורים בדרך שבה ציפינו. הציפיות זה הדלק של הכעס. ככל שיש ציפייה יותר גדולה ככה גם מתלווה לזה הרבה מאוד כעס על כך שהדבר לא התממש במציאות שלנו. 

בן זוג כעסן

כעס יכול לנהל את החיים שלנו, אנחנו יכולים מבלי לשים ללכת לאיבוד בכעס, והוא יכול להופיע באופן תכוף יותר ויותר. 

ככל שאנחנו מזניחים את הטיפול בכעס ככה הוא מתגבר, אנחנו יכולים מאוד בקלות להגיע להתפרצויות זעם, אלימות מילולית ופיזית, כאשר הכעס לא מנותב. אנחנו מאבדים את הדעת שלנו לכעס ויכולים לעשות מעשים נקמניים חסרי תכלית. 

במאמר הזה נלמד על כעסים פנימיים, מקור הכעס כלים להתמודדות עם כעס. יש לנו נטייה לחשוב שזה מידה כזו שזה מי שאנחנו ואין מה לעשות, זה אנחנו, ככה זה, אבל זה רחוק שנות אור מהאמת, כי אין מידה שלא ניתן לנווט אותה. 

אין ספק שזו עבודה מאתגרת, אבל אפשרית לכל אדם שיש בו את הרצון. כמו שהרב מסלנט טען "קל ללמוד את כל הש"ס יותר מאשר לתקן מידה אחת באדם". 

כדי להתחיל לעבוד על הכעס צריך את המודעות שיש כעס לא מנותב בתוכנו. אנחנו צריכים להבין שאנחנו לא יודעים מה שאנחנו לא יודעים. 

אנחנו יכולים לראות כיצד הכעס מחריב, כיצד הוא משאיר מאחורינו אדמה חרוכה, בבית, במערכות יחסים, בחינוך, אנחנו מרגישים שהכעס מביא אותנו למקומות רחוקים מהמהות שלנו. 

 

כעסים פנימיים שלא עברו טיפול

הספינה שטה רחוק מדי, בתכנון היינו צריכים להיות במצב סוציואקונומי אחר, בסטטוס זוגי אחר, בבריאות אחרת, כאב, מוות, חולי, עוני, אנחנו חווים מציאות מסוימת ואנחנו לא מסונכרנים למציאות הזאת, יש בתוכנו ויכוח פנימי, אנחנו מסרבים ליישר קו עם המציאות, יש בתוכנו התנגדות לקבל מציאות אחרת, אז נוצרת בתוכנו דואליות, מצד אחד אנחנו חיים במציאות עכשווית, מצד שני אנחנו רוצים להיות במציאות אחרת. 

הפער בציפיות מייצר כאב, גודל הכאב מכתיב את מידת הכעס. 

מציאות מלשון מצא, אנחנו מוצאים את המציאות ותופסים אותה באופן מסויים, ככל שהיא נתפסת בתוכנו כרחוקה מהדמיון שיש לנו בראש, ככה מתחיל להיווצר כעס שעולה וגדל בתוכנו. 

ככל שהוא מוזנח יותר ככה אנחנו נפגשים בו לעיתים קרובות והוא מתחיל לנהל את מערכות היחסים שלנו ואת כל העולם שלנו. 

כעסים פנימיים יכולים להיווצר בכל שלב שאנחנו מודעים לפער הזה, זה יכול להיות בגילאים מאוד מוקדמים או מאוחרים. 

לדוג' אישה שהגיעה לפגישה שיתפה שלפני 10 שנים הייתה מאורסת, והייתה בציפייה להתחתן ולהקים בית בישראל, לפתע האדמה נשמטה מתחת לרגליה וארוסה ביטל את החתונה. מטבע הדברים נבנתה בתוכה ציפייה ואז היא פגשה במציאות אחרת, נוצר פער, וזה הדליק בה את הכעס. 

זה כמו להבה קטנה שאנחנו שמים אותה באיזו פינה בלב והיא גדלה וגדלה עד שהופכת לשריפה של ממש, הלב כואב, כל האיברים הפניימים, מחלות, בעיות, העולם מתהפך עלינו ואנחנו לא מבינים למה. מה כבר קרה. 

האירוע התרחש לפני 10 שנים אבל זה חיי בתוכה כאילו זה היה אתמול ממש, אנחנו חיים בעולם רוחני, שם אין זמן, יש סובב ומסובב, אירוע שהתרחש לפני 30 שנה יכול להיות חי בתוכנו ממש. 

 כעס שלא עבר עיבוד נכון נתקע בלב ויוצר שכבה של כעס שעוטף את הלב, אנחנו נראה את הכל בעיניים כועסות, כמו נייר צלופן אדום ששמים על אור, יהפוך את הכל לצבע אדום, ככה הכעס צובע את העולם שלנו בצבעים עזים של כעס. 

קשה לנו להביט בנגעי עצמנו, להודות שיש לנו בעיה עם כעס, ועוד לעבוד על זה בכלל, צריך כאן מודעות. אז יש את בן הזוג שיצביע על כך, הילדים, ההורים, הסביבה תתחיל לאותת לנו שיש כאן בעיה. 

התמודדות עם כעס בזוגיות
מהו המקור לכעס?

המקור לכעס הוא גאווה. אנחנו בטוחים שדברים צריכים לעבוד בדרך שלנו, וכאשר דברים הולכים בדרכים אחרות, פחות צפויות, אז יש בתוכנו כעס. 

ככל שאנחנו יותר בגאווה ככה יש בתוכנו יותר ויכוח עם המציאות, יותר חיכוכים, וכתוצאה מזה יותר כעסים. ככל שיש התנגדות יותר למציאות ככה אנחנו יוצרים יותר כעס בתוכנו. 

 

כלים איך להתמודד עם כעס בצורה נכונה:

 

כלים מנטליים – הבנות בסיסיות משמעותיות. 

הפך הגאווה, ענווה

אדם כועס הוא אדם שחושב שהוא "יודע". אנחנו תופסים את העולם בצורה מסויימת ובטוחים בצדקתנו. "יש צדק בכעס שלי היא לא התנהגה כמו שצריך". 

אנחנו רואים פס צר מאוד של המציאות, ככל שאנחנו מבינים שאנחנו לא מבינים כלום, ככה אנחנו יותר משחררים את השליטה. 

ומאפשרים למשהו גדול מאיתנו לנהל את הדברים. ממש כמו שאנחנו לא מפעילים בעצמנו את מערכות הגוף, אבל בלעדנו הלב פועם כסידרו, הכליות, מערכת הדם, מערכת החיסון, מערכת העצבים הכל מנוהל באופן מופתי כל כך ואין לנו נגיעה בניהול הזה. 

אז למה אנחנו בטוחים שאנחנו מנהלים את המציאות? 

 

אמונה

הכל טוב ומיטיב איתנו, אין אירוע מקרי בעולם, במידה ואנחנו לא מקבלים את מה שאנחנו רוצים זה סך הכל אומר שאנחנו צריכים לעבור בתחנה הזו כדי לתקן. 

אנחנו נכנסים הרבה פעמים לדרמה ולייסורים, אבל בפועל אנחנו צריכים להיות בתחנה הזו כדי לתקן עניין מסויים. כל התנסות (מלשון לעלות על נס, הזדמנות לעלות לרמה גבוהה יותר) תפקידה לעורר אותנו לטבע הרוחני שלנו.

 

כלים רגשיים

  1. מודעות – אנחנו צריכים לפתח את המודעות כיצד הגוף הפיזי שלנו מגיב בשעת כעס (רעד, חום, חנק בגרון, דקירות בגוף באזורים שונים, גלים) ולפתח את היכולת הרגשיות שלנו.
  2. שהות – היכולת לשהות בכעס מבלי לפעול ממנו כלפי אדם אחר או כלפינו. זו אומנות שצריך ללמוד. אנחנו מזהים את המקומות הכואבים. 
  3. התמרה – אנחנו צריכים ללמוד כיצד להתבונן על הרגש ולתעל אותו לטוב. 

יש ללמוד כיצד לפתח את הכלים הרגשיים. התפיסה המנטלית משפיעה אוטומטית על הרגשות. אנחנו יכולים לעבוד ב2 כיוונים, מהמנטלי לרגשי ומהרגשי למנטלי. לעיתים אנחנו כל כך מודחקים שאנחנו מתקשים לתפוס את העבודה המנטלית, אז לעיתים עבודה על הפן הרגשית יכולה לעזור להוריד תובנות מנטליות שישפיעו על כל המערכת הרגשית. 

 

איך להתגבר על כעס?

כדי להתגבר על הכעס אנחנו צריכים להפעיל את הגבורה בתוכנו. גבר מלשון גבורה, אנחנו צריכים להתגבר על היצרים שלנו. 

לדוג' אנחנו מעשנים סיגריה ועכשיו אנחנו רוצים להתגבר על היצר לעשן, אז ברגע שאנחנו מרגישים את הדחף לעשן אנחנו צריכים ללמוד למשול בו, אחרת הסיגריה מושלת בנו ואנחנו מרגישים צורך בלתי נשלט לעשן. הסיגריה מעל הדעת שלנו. 

אנחנו צריכים ללמוד להתגבר על הכעס, להתגבר על הכעס בשעה שאנחנו כועסים ולא לפעול ממנו. כדי לעשות את זה צריך עבודה יסודית של התפתחות, לגלות את התפיסה האמיתית של המציאות מעבר לתפיסה הפרטית שלנו, רב הנסתר על הגלוי. 

עבודה על הכעס היא בראש ובראשונה עבודה על הגאווה. להסיר את קליפות הגאווה. 

 

רוצים להתגבר על הכעס אחת ולתמיד?

קבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא טיפול לשחרור כעסים עם רן וסיון ותתחילו להנות מחיים עם פחות כעסים כבר מהפגישה הראשונה