פחד מזוגיות: איך להתמודד עם פחדים ממערכות יחסים מחייבות?

תוכן עניינים

הדבר שאנחנו הכי רוצים זה הדבר שאנחנו הכי מפחדים ממנו!

אנחנו יכולים הכי לרצות זוגיות בעולם כולו, אבל מתחת לרצון הזה, יכול להיות פחד גדול לא פחות, לקבל את זה באמת. 

יש כלל חשוב, במידה ואנחנו לא בזוגיות, אנחנו פשוט יותר חוששים מזוגיות מאשר רוצים זוגיות. עכשיו, זה קצת מקומם, כי איך זה יכול להיות? אנחנו בטוחים שאנחנו הכי רוצים בעולם זוגיות, אז מה פתאום שאנחנו יותר חוששים מרוצים. אבל בואו נסתכל על כל הדברים בחיינו, קריירה, לימודים, כסף, מה שזה לא יהיה, במידה ויש לנו את זה כבר, המשמעות היא פשוטה, אנחנו יותר רוצים מאשר מפחדים. הלב שלנו היה פתוח לדבר וזה פשוט פגש את זה בחוץ. 

לעיתים קרובות הפחד הוא לא מודע, אבל בקלות אפשר להציף אותו ולגלות אותו, הוא מאוד חשוף, רק צריך דקות מחשבתית לזהות את זה בתוכנו.  

 

מה גורם לנו לפחד מזוגיות?

 

 

לצאת מהאזור הנוח 

רווקות יכולה להיות מקום מאוד קל להתמכר אליו, הנוחות, הבחירה לעשות כל מה שעולה על רוחנו בכל רגע נתון. אנחנו כבר מסודרים, הארון בגדים, המיטה, הדירה, הכל מותאם להיות אחד, אז מה פתאום להכניס עוד גורם למשוואה.

יש משהו בלהכניס עוד מישהו לתוך החיים שלך שמזעזע הכל וזה לא רק האזור נוח ברמה הטכנית, ומה לגבי האזור נוח ברמה הרגשית? זוגיות מותחת את כל הגבולות הרגשיים, זוגיות עמוקה יודעת להציף המון דברים מבפנים, כל הפחדים, זוגיות באה עם לצאת מהגבולות הרגשיים שאנחנו מכירים. 

 

להתמסר באמת לזוגיות

כל דבר שאנחנו מתמסרים אליו בכל תחום זה יכול להציף בתוכנו המון הסתייגויות. בואו ניזכר בתקופה הזו שחשבנו מה ללמוד, איזו החלטה הרת גורל זה הרגיש לנו, כאילו כל העולם עומד על הכתפיים שלנו. 

 יש איזה משהו בהתמסרות הטוטאלית הזו שגורם לנו לחשוב פעמיים, על אחת כמה וכמה בזוגיות. אנחנו לא מתחייבים פה לקריירה, לימודים, או משכנתא, אנחנו פה מתחייבים לאדם. זו התמסרות רגשית לאדם אחר, כשאנחנו באמת בשלים להתמסר, אנחנו כמו אומרים ללב שלנו לך על זה, הכל בסדר באמת. 

 

 

לשחרר שליטה – לאפשר ללב להיפגע

יש משהו בלהתאהב שזה מפחיד, אנחנו נותנים את הלב שלנו לבנאדם אחר. האם הוא ישמור על הלב הזה בביטחה? אנחנו תמיד על לב האוהבים שלנו בבטחה? איכזבנו או התאכזבנו בעבר? הלב נשבר? 

עצם הבחירה להיות בזוגיות, אוטומטית יש את הסכנה שהלב שלנו יפגע, לעיתים הגוף שלנו מתנגד, כי יש פחד מכאב. לאפשר ללב להיפגע, זה המקום בו אנחנו מוכנים להיות בזוגיות על אף המחיר של פגיעה, יש משהו מאוד עוצמתי לבוא עם לב פתוח, לאפשר ללב להיפגע, ללכת עד הסוף על אף תג מחיר לא פשוט, זה גורם לנו להרגיש בחיים באמת. יש משהו בהתאהבות עמוקה שנותן חיים לגוף, אנחנו משחררים שליטה ללא נודע. 

 

פחד מאינטימיות 

בן זוג הוא דיוקן עצמי זכרי/נקבי, זאת אומרת תדמיינו את עצמכם בזכר או נקבה, והנה בן הזוג שלך, זה המקום הכי אינטימי שיש. שם אנחנו הכי חשופים, מתגלים בשיא כיעורנו ובשיא תפארתנו, שם אנחנו הכל וכלום בו זמנית, שם הכל קורה באמת.

זה דיוקן למערכת יחסים שלי עם המקומות הכי אינטימיים בתוכי, בן הזוג חושף את כל אותם מקומות חלשים בתוכי וזה כואב, לפעמים כואב מאוד שמעדיפים לא להיות בזוגיות רק לא לחוות את זה. צריך לפתח את זה בתוכנו את האינטימיות, לפתוח את הלב לזה, זה קורה עוד הרבה לפני שיש לנו בן זוג, אנחנו  

 

 

פחד מנטישה מבן הזוג העתידי

אחד הפחדים הכי גדולים שיש לאדם זה נטישה. זוגיות אוטומטית מציפה את הפחד הזה. הכל יכול להיגמר בכל רגע ואנחנו צריכים לקבל את זה, וזה לא עניין קל לקבל, כי הפחד מספר שפרידה זה חיים ומוות, שאין אפשרות אחרת.

אחד הזיכרונות הכי ראשונים שלי זה שאמא שלי השאירה אותי בגן והשאירה אותי לבד, התמונות שלי מחזיק את שמלתה כמו את קרנות המזבח, השאירו חותם וכך כל מערכת יחסים שהייתי בה, זה היה פחד מוביל, לא מודע, אבל זה היה שם ברקע כל הזמן.

אנחנו כל הזמן בפרידות בחיים, פרידה מהזמן שעובר, פרידה ממשפחה, פרידה מקרירה, פרידה מכסף, פרידה מאנשים שאנחנו מכירים, אנחנו כל הזמן חווים פרידות, השלמה עם המקום הזה שנפרד וממשיך הלאה, זה גם המקום שאנחנו מקבלים את כל מה שבא לעברנו.

החיים שלנו בלתי צפויים, ככה כל רגע, הכל יכול להתהפך לנו, אנחנו רק יכולים לסמוך, לדעת שלא משנה מה יקרה בזוגיות שלנו, הכל יהיה בסדר, זה צעד אמוני חזק מאוד. זה דורש תירגול ואמון, זה דורש הבנה עמוקה ביסודות האמונה שלנו. הכל טמון בקשר שלנו עם הבורא. 

 

לסיכום

אומנם באמת הדרך למצוא זוגיות יכולה להיות משימה מאוד מתישה, ייתכן שאנחנו הכי רוצים בעולם זוגיות ולא מבינים מדוע הזוגיות לא מחכה לנו מעבר לפינה. מרוב חיפושים כבר נהיה ספק גדול שהפך להיות ייאוש. 

אז חשוב להגיד, שהכל במרחק של מחשבה אחת. הכל יכול לקרות, הכל פתוח. במידה ואנחנו עדיין לא בזוגיות זה רק אומר שיש לנו עוד תהליך לעבור בלהיות לבד, צריך לחקור את המקום הזה בתוכנו איך להיות לבד ובשמחה. הלבד מעמיק אותנו מאוד, ואנחנו צריכים לגלות ארך אפיים, כי כרגע הלבד זה הכי נכון לנו. 

לעיתים זוגיות יכולה לקחת אותנו לקצוות, ואז אנחנו מתגעגעים להיות לבד, אז צריך למצות מכל שלב את מה שאנחנו צריכים ללמוד ממנו. וגם שנדמה לנו שמיצינו, כל עוד לא עברנו לתחנה הבאה, יש לנו עוד מה ללמוד עדיין בתחנה הזו.  

אנחנו לא בזוגיות כרגע כי זה בדיוק מה שאנחנו צריכים ללמוד, להיפגש עם עצמנו לא בזוגיות. ללמוד תקשורת בריאה עם עצמנו, זה שאנחנו בטוחים שאנחנו כל כך רוצים זוגיות זה לא אומר שאין לנו פחדים יותר גדולים מהרצון עצמו.

אנחנו עוברים פה מסע וכרגע התחנה שלנו בתחנות החיים היא רווקות/גרושים, וזו התחנה הכי טובה עבורנו, שם אנחנו הכי מתפתחים. זו הבנה מאוד משמעותית, כי עצם הקבלה של הרווקות זה גם קבלה של עצמנו במקומות הללו, וזה פותח פתח מאוד משמעותי לעבור לתחנה הבאה. 

טוווו, טווו, תחגרו את האופטימיות והכוונה, הנה הקטר מגיע לקחת אותנו לתחנה הבאה, אז לנשום עמוק, לצלול עמוק, לחקור, לשאול שאלות ולדעת שלא משנה מה, אנחנו אף פעם לא באמת לבד, הבורא כל הזמן איתנו ומלווה אותנו בכל התחנות במסע חיים שלנו.  

 

 

רוצים לקבל יותר כלים בכדי להתגבר על הפחד מהזוגיות אחת ולתמיד?

אנחנו מזמינים אתכם לקבוע איתנו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא טיפול בפחד מזוגיות, בה נעבור (ונמצא דרך) להתגבר על הקשיים הכרוכים במציאת זוגיות ונלווה אתכם בתהליך מציאת הזוגיות. עברנו תהליך זה עם הרבה מאוד יחידים, ובע"ה נעשה כל שביכולתנו בכדי לעזור גם לך! השאירו פרטים כאן: