טיפול בדיכאון אחרי לידה

תוכן עניינים

לעיתים קרובות מגיעות אלינו מטופלות שמעוניינות לקבל טיפול בדיכאון אחרי לידה, מצב זה שהוא לא פשוט בכלל לצערנו הרב מאוד שכיח באוכלוסיה, אע"פ שרוב הנשים שחוות דיכאון אחרי לידה אינן מדברות עליו כלל.

הבאנו לכם כאן כלים שיעזרו בטיפול בדיכאון אחרי לידה:

 

טיפול בדיכאון אחרי לידה

מה גורם לדיכאון אחרי לידה?

לידה זה רגע שיא, יש איזה שחרור של כמות אדירה של לחצים, ציפיות, תובנות, תסכולים, תשעה חודשים של בדיקות, התרוצצויות, קניות, הכנות, התרגשויות, עצבות, שמחה, הכל ביחד, מתנקז לרגע אחד,, רגע הלידה.

באותה שניה מתעורר בתוכנו כמות חמלה, אחריות, הבנה  שיש כאן עולם חדש שאנחנו רק מתחילות ללמוד את המשמעויות שלו, כיצד להתמודד במצב החדש הזה? כיצד להתנהל מול זה? זה יכול להיות בהריון ראשון או שני, או כל הריון, זה מביא משהו חדש איתו.

ההתמודדות החדשה מביאה איתה לכמויות עצומות של חוסר אונים, פחד, חרדה. ולא תמיד יש לנו את הכלים הרגשיים להכיל את הרכבת הרים של הרגשות הללו. בנוסף לזה אחרי לידה מצב ההורמונים בגוף עדיין לא באיזון, הגוף אחרי הטלטלה שעבר בהריון ובלידה, התינוק החדש מביא איתו שבריריות וחוסר אונים וכל זה גורם למצב רגשי קיצוני וחריג.  

כאשר אין כלים נכונים להתמודד עם המצב הרגשי והמצב הרגשי נמשך זמן רב, זה מביא את הרגשות להיות ללא תנועה, עיבוד רגשי לא נכון של רגשות שהלידה הציפה מביאה להדחקה רגשית ומתוך כך הרגשות הללו מתגברים, נתקעים איתנו ולא עוברים, זה יושב לנו כמו מחסום על הלב, אנחנו מרגישות מנותקות יותר מזרם החיים.  

כאשר נגמר פרק היצירה של הגוף (ההריון) נכנסים למצב חדש בו יש חולשה והתאוששות של הגוף והנפש. החיים מעלים הילוך ויש תינוק קטן שצמוד אלינו 24/7 שהוא חסר אונים לחלוטין, אנחנו צריכות לספק לו ביטחון, אהבה, הכלה ולפעמים ההרגשה הפנימית אחרי לידה היא בדיוק הפוכה.

יש הרגשה של עצבות, תסכול, כעס ואנחנו בעצמנו חסרות אונים לחלוטין מול המצב החדש בו אנחנו עומדות. לא מספיק שאנחנו צריכות להכיל את עצמנו עכשיו גם יש רך נולד שצריך להכיל אותו. צריך כאן הכלה כפולה. 

לרב המצב הנפשי שאנו מקבלים משפיע גם על הזוגיות שלנו. המצב הנפשי ירוד והבעל נהיה מקום נוח לפרוק תסכולים. כל מערכת היחסים משתנה כשמגיע עוד תינוק הביתה. לוקח זמן שכל אחד מדיירי הבית, כולל הדייר החדש, מוצאים את האיזון ואת המקום שלהם. 

אחרי לידה יש ציפיה לחיבור עוצמתי עם הילד, להרגיש אהבה ענקית אליו פתאום אחרי הלידה יש הרגשה שהילד הוא מקור כל הסבל ושאין בכלל עניין בו. התחושה היא של של אכזבה ותחושת כישלון כאמא מה שיוצר תחושת אשמה נוראית.

הפער בין הצפיה למציאות הוא גדול מידי ולא צפוי ולכן אפשר לסחוב את האשמה זמן רב. חווית ההריון מציפה הרבה כאב רגשי וככל שאנחנו מוכנות אליו אפשר לצלוח אותו יותר בקלות. 

 

האם אפשר למנוע את זה? 

כן. בכדי למנוע דיכאון אחרי לידה, אפשר לעשות עבודת הכנה רגשית לפני הלידה, ללמוד כלים רגשיים כיצד להכיל את הרכבת הרים של הרגשות. כאשר אין מוכנות רגשית, אנחנו מופתעות מהעוצמה הרגשית שפוקדת אותנו ויכולות להדחיק את האירועים כאמצעי הגנה.

עצם ההדחקה מייצרת חסימה בלב ואז ניתוק רגשי, באמצעות עבודה רגשית נכונה אנחנו מייצרות תנועות ברגשות שצפים בתוכנו בתוך האירועים ומתוך כך אנחנו לא מדחיקות את החוויה, אלא מאפשרות תנועה רגשית נכונה, זרימה וחיות.

למה צריך זוגיות?

תסמינים לדיכאון לאחר לידה:

 1. עייפות- עייפות כרונית, חוסר אנרגיה לאורך כל היום. 
 2. עצבות- תחושה כבדה של עצבות. 
 3. עצבנות- חוסר סבלנות קיצונית, הכל חייב להיות עכשיו, אין ארך אפיים. 
 4. אי חיבור לילד/ התעסקות אובססיבית לילד
 5. מחשבות אובדניות– התעסקות במוות, שאלות כבדות על למה להישאר בחיים ומה הטעם לכל זה. 
 6. חוסר אנרגיה לתפקוד בסיסי
 7. מצבי רוח קיצוניים ומתחלפים- מצבי רוח משתנים, משמחה קיצונית לעצבות. 
 8. בכי רציף ומרוקן 
 9. הסתגרות- אנחנו מתרחקים מבן הזוג, מחברים, מהמשפחה, משהו בתוכנו רוצה רק להיות לבד. 
 10. בלבול- מחשבה לא סדירה, יש תחושה של כאוס, חוסר אוריינטציה, קושי בקבלת החלטות. 
 11. כעסים- יש אווירה של כעס כל הזמן, כל דבר קטן שבן הזוג עושה מכעיס אותנו. 
 12. התפרצויות זעם- אנחנו יכולות לזהות התנהגויות קיצוניות, חסרות מעצורים.

 

7 צעדים איך לבצע טיפול בדיכאון אחרי לידה?

 • מודעות- כדי לטפל בדיכאון אחרי לידה, קודם כל אנחנו צריכות להכיר שיש כאן מצב לא שגרתי שאנחנו מתמודדות מולו, עצם ההכרה בבעיה מאפשרת תנועה לעבר פתרונות חדשים ויציאה מהמקום הזה. 
 • עזרה מהסביבה הקרובה- שאחד מהדברים החשובים ביותר בכל הנוגע לטיפול בדיכאון אחרי לידה הוא שיש לבקש עזרה מהסביבה. תמיכה פיזית, רגשית, נפשית. זה מאפשר לנו זמן יקר לתהליכים רגשיים שאנחנו צריכות לעבור בתוך כל התהליך הזה. לעיתים אנחנו צריכות ללמוד להישען, לאפשר למשפחה לקחת חלק בכל התהליך ולתמוך.
 • פעילויות וחברה- המצב הרגשי של אשה שסובלת מדיכאון לאחר לידה, מספר שאנחנו צריכות להיסגר בבית ולהיות במיטה כל היום, אבל ההפך הוא הנכון, במקום להיכנע למקום הרגשי שרוצה לצמצם כל פעילות חברתית, אנחנו צריכים לעשות ההפך, מומלץ לעסוק בפעילויות מרגיעות, לצאת למקומות שעושים טוב, להיפגש עם חברים.  
 • תזונה- לאכול אוכל מזין בכמות מאוזנת ובצורה נכונה, היהדות נותנת את הכלים הטובים ביותר לנושא התזונה וכיצד אוכלים נכון. 
 • ספורט- לעשות ספורט, עצם הפעילות הספורטיבית, מאפשרת דופק לב מואץ יותר, משחררת הורמונים, סרטונין וכד', ומאפשר שחרור רגשי. 
 • שיתוף כנה- "דאגה בלב איש ישיחנה" (משלי, יב, כה) לעיתים אנחנו יכולות להיות בזוגיות ולא לשתף מה עובר עלינו, כי קשה לנו לשתף, כי אנחנו מפחדות, כי אנחנו לא רוצות להכביד, כי יש בתוכנו את התחושה שזה לא יעזור, כי אנחנו מפחדות לשים אותנו במרכז העניינים, עכשיו התינוק זה המרכז ואנחנו לא רוצות לגנוב פוקוס. אבל בכל הנוגע לטיפול בדיכאון אחרי לידה, יש משמעות אדירה לשיתוף, חברה, בן זוג, בן משפחה, רצוי לשתף אדם שאין בו שפיטה כלפינו, ויש תחושה של אמון מלא בבן הזוג. עצם השיתוף מוציא רעלים מהגוף ומאפשר תנועה רגשית שעוזרת להתאוששות. 
 • טיפול רגשי – הדבר שהכי עוזר במקרים של דיכאון אחרי לידה זה למצוא פלטפורמה לדבר בה. בין אם זה עם חברות, משפחה או במסגרת טיפול.  טיפול רגשי ממוקד נותן כלים פרקטיים להתמודד עם אותן רגשות מכבידים ולשחרר אותם. נותן פלטפורמה לחוש ולהרגיש את הכאב ובכך להכיל ולתעל אותו בצורה נכונה. 

 

רוצה להתגבר על הדיכאון אחרי לידה?

השאירי פרטים כאן וקבעי איתנו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא שיפור והתמודדות עם דיכאון אחרי לידה ותתחילי לראות את השיפור כבר מהפגישה הראשונה!