מה גורם לאנשים לאובססיה לבן הזוג?

תוכן עניינים

ישנם 2 גורמים שורשיים מרכזיים לאובססיה בזוגיות. 

 

חרדת אינטימיות שגורמת לאובססיה

חרדת אינטימיות היא שאנחנו לא יודעים להיות עם עצמנו. להיות בנוכחות רגשית, רוחנית, פנימית, אמיתית. אנחנו כל כך מפחדים מזה, שאנחנו מחפשים כל הזמן לברוח למסכים, לפלאפון, לסדרות, להתמכרויות, הכל חוץ מלהיות במרחב אינטימי עם עצמנו.

הבריחה שלנו מהאינטימיות מוצאת כתובת אצל בן הזוג שלנו, ואז כל התעסקות אובססיבית בבן\ת הזוג שלנו הופכת להיות עוד אמצעי לבריחה מאינטימיות. התעסקות מופרזת בבן הזוג הופכת אותו למרכז העולם, התעסקות בו במחשבות, רגשות ומעשים. אנחנו מזינים עוד ועוד את אותו מעגל של פחד רק לא להיות באינטימיות עם עצמנו.

בריחה להתעסקות עם הזוגיות זו דרמה שיכולה להעסיק את האדם שנים על גבי שנים, הוא רודף אחרי צללים, ואין מזור שם לכאב, הפתרון לא שורה בכף ידו של בן הזוג. 

אנחנו בורחים מעצמנו, התעסקות יתר בבן הזוג מספקת אצלנו מקום שמפחד מאינטימיות פשוטה. ממה אנחנו בורחים? מנוכחות עם עצמנו, עם ההתמודדות עם מכלול המחשבות, הרגשות והמעשים.

כתוצאה מכך אנחנו נוטשים את עצמנו במקום הכי אינטימי, אז יוצא מכך שהדבר שאנחנו מאוד מפחדים ממנו זה שינטשו אותנו. אבל זה מתחת לזה יש פחד שורשי יותר שאנחני ננטוש את עצמנו. 

התקפי חרדה

חרדת נטישה שגורמת לאובססיה

חרדת נטישה היא פחד בעוצמה גבוהה שיעזבו וינטשו אותנו. היא יכולה להיות מורגשת עמוק בתוכנו שאנחנו מפחדים שבן הזוג יברח ברגע שהוא יגלה מי אנחנו באמת. ככל שחרדת הנטישה עוצמתית יותר היא משתלטת יותר על האדם, ככה גם האובססיה שמשתלטת על כל הקשר, ההפך מזוגיות טובה.

הסיפור הפנימי שלנו הוא שככל שנגדיל את השליטה על צעדיו של בן הזוג שלנו ככה נוכל לשלוט בחרדת הנטישה שלנו, אבל אנחנו מגלים מהר מאוד שאין זה כך.  אז אנחנו צריכים להפעיל עוד מאותה אובססיה כדי להקל על הכאב, אבל אין מזור כי אנחנו מחפשים במקום הלא נכון.

למה הדבר דומה? נניח ויש לנו פצע בגוף ואנחנו מרגישים הקלה כאשר אנחנו מגרדים את הפצע, זו הקלה זמנית, כעבור זמן מסויים הפצע הופך להיות חמור יותר, אז אנחנו מעצימים את עוצמת הגירוד כדי לקבל הקלה מהכאב, אבל זה פועל הפוך לאורך זמן והפצע הופך להיות יותר פתוח ככל שמגרדים אותו, עד שיש תחושה שהגענו למבוי סתום.

הפצע זה חרדת הנטישה בתוכנו, הגירוד זה האובססיה כדי להקל על החרדה, ככל שנעצים את עוצמת "הגירוד" אז בעצם יהיו יותר נזקים וחרדת הנטישה תעמיק.  

אנחנו רדופים ע"י הפחד שלנו, יש רגע כזה שאנחנו מגיעים למקומות כל כך נמוכים באובססיביות, אנחנו מגיעים ללב שבור ממש, ועצם הייסורים מביאים אותנו בשלב כזה או אחר לבשלות מסויימת לעבוד על הבעיה האמיתית.

הבנה עמוקה שאנחנו ניסינו הכל "בחוץ" כדי לפתור את הכאב שלנו. והכאב לא הולך לשום מקום. השלב הזה שאנחנו מותשים, מובסים וחסרי אונים, מתוך הריק הזה יכול לצמוח רצון אמיתי. שאנחנו  מבינים שלא משנה מה נעשה, לא משנה כמה נהיה בשליטה על בן הזוג, יש שם פצע פתוח שאנחנו צריכים להתבונן פנימה.

לעיתים אנחנו מעדיפים לעבור במקומות הכי שפלים רק לא לעצור לרגע אחד ולהתבונן על המצב שלנו, אנחנו יכולים להאשים את בן הזוג, את כל העולם, אבל עדיין האמת מחכה בסיבוב שנפגוש בה ונתחיל לעשות תהליך עמוק ופנימי עם עצמנו.

אנחנו מרגישים בתוכנו חרדת נטישה וחרדת אינטימיות, זו הרגשה פנימית שלא נותנת מנוח, תחושה של חיסרון, גם בור עמוק שנפער בתוכנו. אנחנו מרגישים פחד ורוצים לפתור את הפחד. משהו בתוכנו מאמין שע"י התנהגות אובססיבית נקבל יותר ביטחון, יותר אהבה, 

אבל ההפך הוא הנכון, אנחנו בעצם במרוץ לברוח כמה שיותר רחוק מהפחד.

ככל שאנחנו מפחדים מהפחד אנחנו הופכים להיות יותר אובססיביים.

עמוק בפנים כל מה שאנחנו רוצים זו תחושת ביטחון. תחושה שאנחנו אהובים כמו שאנחנו. התבלבלנו בדרך חשבנו שע"י אובססיה כלפי בן הזוג נצליח להתמודד עם החוסרים בתוכנו.

אף אחד לא יכול לתת לנו את מה שאנחנו יכולים לקבל ע"י חיבור לעולם הפנימי שלנו. כאשר אנחנו אובססיביים הלב שלנו סגור, שמנו המון מנעולים שכלאו אותנו בתוך עצמנו, כי עמוק בפנים אנחנו מפחדים להיפגע.

אנחנו מעדיפים לנטוש מאשר להינטש. אנחנו חיים יום אחרי יום בתוך תפיסות שגויות של המציאות. רודפים, עוקבים, מחפשים את בן הזוג ופוגשים את הצל של עצמנו, אנחנו צריכים ללמוד כיצד לפתוח מנעולים, כיצד לשחרר את הלב שלנו לחופשי, את היצירתיות, את האהבה, את הנשמה שלנו, באנו לכאן כדי להתפתח, אף פעם לא מאוחר מדי. כל החיים יכולים ברגע של הבנה לקבל תפנית משמעותית. 

 

 מרגישים תקועים עם האובססיה שפשוט לא מרפה?

אנחנו מזמינים אתכם לקבוע איתנו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא טיפול באובססיה ולהנות מחיים טובים ומאושרים יותר, כבר מהפגישה הראשונה