טיפול באובססיה של גבר: 5 שלבים לטיפול נכון באובססיביות

תוכן עניינים

טיפול שורשי באובססיה, זה לא רק לשנות את התופעות עצמן. אלא יש כאן שינוי שורשי, מהיסוד ממש. 

 למה הדבר דומה? לפעולת שחיה פרועה, נניח ואנחנו שוחים עם המון תנועות, זה גם לא מקדם אותנו הרבה וגם אנחנו מבזבזים הרבה אנרגיה. לעומת זאת תנועה אחת נכונה יכולה לקדם ולהשתמש במינימום אנרגיה. ככה אנחנו פועלים מתוך האובססיה, עושים המון תנועות ומשיגים את התוצאה ההפוכה למה שאנחנו באמת רוצים.  לעומת תנועה אחת של אמת, של חיבור, שיכולה לקדם אותנו לעבר איכות חיים אחרת בכל קנה מידה. 

טיפול באובססיה של גבר

לחיות בתוך אובססיה זה כמו לחיות בתוך כלא, אנחנו כלואים בדמיונות שלנו. זה מוריד את האיכות חיים בצורה משמעותית ולא מאפשר חיים עם משמעות. זה מסנוור אותנו כל כך ואנחנו משקיעים בדברים הלא נכונים. אנחנו עייפים ורצוצים, מותשים, צריכים כל הזמן לתחזק את הדימיונות שלנו וזה גובה מחיר מאוד כבד, מחיר זוגי, משפחתי ואישי.  

בשלבים קיצוניים זה יכול להביא לקריסה בכל החזיתות. אנחנו צריכים להתעורר ויפה שעה אחת קודם. 

5 שלבים מרכזיים בטיפול באובססיה: 

מודעות

במידה ואנחנו לא מכירים שהדפוסים שלנו אובססיבים אנחנו נמצאים על מצב אוטומטי, אז החיים עוברים ואנחנו פועלים בלי מודעות, בלי מחשבה על משמעויות, אלא מרוכזים בעצמנו ובצרכים האגוצנטריים שלנו. מודעות נותנת מימד נוסף של מודעות לפעולה עצמה. אנחנו חושבים מחשבה, עושים פעולה, ויש לנו מודעות שהפעולה האובסיסיבית מולידה תולדות שמעוררות בתוכי פחדים.

בלי המימד של המודעות אנחנו לא יכולים להתחיל שום תהליך, יהיה פשוט מעגל של גירוי – תגובה, עד שיהיה מספיק ייסורים שיביאו לתהליך התפתחות של מודעות.

 

רצון

רצון זה המנוע לשינוי, ללא רצון אין שינוי אמיתי. כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי חייב לגייס את כוחות הרצון לייצר משהו חדש בתוכנו.

 

שינוי תפיסת עולם

מקרים של אובססיה נוצרים מתפיסה לא נכונה של התכלית של הזוגיות בחיינו ומתוך כך אנחנו בתוך זוגיות ולא יודעים כיצד לנווט אותה נכון. ממש כמו שזרע זקוק לאדמה פוריה כדי להתפתח, ובמידה ואין אדמה ראויה הצמח לא צומח כלל או לחילופין צומח באופן לקוי. האובססיביות לא צומחת בחלל ריק, היא צמחה באדמה שיש בה רעלים, פחדים, חרדות, אדמה שיש בה תפיסה מעוותת של מהי זוגיות באמת. הבסיס לקוי, אין תשתית פנימית נכונה, אז האובססיביות משתלטת איפה שאין בינה. 


טיפול רגשי

במקרה של אובססיביות יש 3 שכבות שאנחנו צריכים להתמקד בהם: השכבה המנטלית, השכבה הרגשית, השכבה הפיזית, כשבעצם כל 3 השכבות מסונכרונות, כל שינוי מנטלי משפיע על השכבות הרגשיות והפיזיות. לעיתים האובססיה כל כך דומיננטית, שאין כבר מקום להכלה כלל, למה הדבר דומה? כמו כוס מים מלאה, אין איפה לשפוך עוד מים, הכל ישפך, אז ככה אנחנו מוציאים את עצמנו שכל דבר קטן יכול להקפיץ את הפיוזים, להיות במתח כל הזמן, אז אנחנו צריכים ללמוד כלים רגשיים כיצד לרוקן את הכוס, לאפשר הכלה יותר משמעותית של מצבי חיים משתנים.

מטרתו של הטיפול הרגשי לחבר את האדם ללב שלו, לבחירות שלו, בדרך כלל באובססיה אנחנו מאוד אינסטינקטיבים, אנחנו צריכים ללמוד כיצד לעבוד עם הטבע הרוחני שלנו. 


להפעיל התנגדויות

אנחנו צריכים ללמוד כיצד לעבוד עם היצר האובססיבי כיצד לתעל אותו בצורה נכונה. למה הדבר דומה? זה כמו שלוקחים אינסטינקט לרצוח ואדם הופך להיות מנתח/קצב, אנחנו ממירים את היצר ומעלים אותו לקדושה.

אנחנו יכולים לקחת את האובססיביות הבלתי נשלטת ולהתחיל להפעיל התנגדויות לפעולות אובססיביות. לדוג' במידה ואנחנו רגילים להיכנס לתוך הפייסבוק ולחטט שם ולבדוק עוקבים, תגובות וכדו', אז אנחנו מפעילים בנקודה הזו התנגדות, אנחנו פועלים נגד עצת היצר.

אנחנו לומדים לזהות לאן הדרך האוטומטית מובילה אותנו. מה אנחנו מוכרים בשביל סיפוק רגעי, ממש כמו שעשיו מכר את הבכורה בשביל נזיד עדשים. אנחנו מוכרים את התודעה שלנו, את הכוחות הפנימיים שלנו בשביל יצר. אנחנו צריכים להתחיל לאט, לאט בהתאם למוכנות להפעיל התנגדויות ולמשול ביצר ולא הפוך. כי במצב שהיצר  וההתמכרויות שולטים, הם לוקחים אותנו לתהומות, אנחנו עושים דברים שהם רחוקים מהמהות של מי שאנחנו באמת. זה מנתק אותנו. 

 

 

רוצים עזרה בטיפול באובבסיה?

קבעו איתנו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא שיפור וטיפול באובססיה