איך לזהות גבר אובססיבי וכיצד אפשר לטפל בבעיה?

תוכן עניינים

אנחנו יכולים להיות בזוגיות טובה ופוטוגנית והכל נראה מאוד נוצץ מבחוץ, אבל בפנים הכל בשעות הקטנות, הכל יכול להיות רקוב מהשורש. כאשר אנחנו בתוך קשר אובססיבי אנחנו בסוג של בועה. בתוך הבועה הזאת אנחנו נפרדים מהעולם ויש התנהלות מעוותת, שהולכת ומתעצמת ככל שאנחנו מתעלמים מהסימנים בדרך. 

איך לזהות גבר אובססיבי

אנחנו רגילים בכל דבר שקשור להתמכרויות אוטומטית לקשר את זה לאוכל, לסמים, לשליטה על דחפים, 

באותה מידה, התמכרות היא גם התמכרות לבת הזוג, כמו שאנחנו מתמכרים לסמים, סיגריות, אז ככה אנחנו צורכים את בן הזוג בלי גבולות. אנחנו זקוקים לבן הזוג כדי להרגיש טוב והופכים את מערכת היחסים למרכז עולמנו ומאבדים את הקשר לפנימיות שלנו. 

קשר אובססיבי יכול לקחת אותנו לקצוות, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בדרמה 24/7, תמיד קורה משהו ואין רגע דל. גם ברגעים שהכל ממש בסדר, יש מתחת לפני הקרקע מתח והמתח הזה מרעיל כל חלקה טובה בקשר, כי בגלל האובססיה הלא מטופלת, הכל כל הזמן מאוד לחוץ. 

תחושה של זוגיות בחירום, הכל זה חיים ומוות. יש איזה דחיפות כל הזמן. בן הזוג לא מצליח לייצר חיים משל עצמו, החיים שלנו הפכו להיות מאוד תלויים. אין גבולות ברורים, הכל מאוד פרוץ. 

 

14 דרכים לזהות גבר אובססיבי. 

 

מעקבים אחר בן הזוג

הקלטת שיחות, מעקבים פיזיים ע"י השכרת שירותים של צד שלישי או בן הזוג בעצמו מחליט לקחת את תפקיד החוקר. 

חוסר פרופורציה

בן הזוג מוציא דברים מפרופורציות, הכל דרמה, כל דבר קטן הופך להיות פיל. עניינים פעוטים יכולים להפוך להיות המרכז. 

רכושנות

בן הזוג מאוד רכושני, זה בא לידי ביטוי בקנאה אובססיבית לבן הזוג, הגבלות מסויימות, עם מי מותר או לא להיפגש, באיזה תנאים. 

שליטה

שליטה בכל אמצעי התקשורת, טלפונים, סמס, חייב להרגיש שהוא בשליטה כל הזמן, מי מתקשר, מתי, למה. חדירה לפרטיות בכל דרך אפשרית. כניסה לא חוקית לחשבונות פייסבוק, חטטנות בטלפון. 

אגוצנטריות

בן הזוג הופך להיות אגואיסט ומרגיש שהוא נמצא מרכז העולם, הכל סובב סביבו, הכל קשור ותלוי בו,

איומים

"אני עומד להתאבד במידה ו…" "אין לי חיים בלעדייך" "זה או אני או אף אחד". 

התקפי חרדה

האשמות

בכוונה מאשימים וגורמים לבן הזוג להרגיש אשם על כל צעד ושעל מחוץ לגבולות שהוגדרו. אשמה במצב רוח של בן הזוג "בגללך אני במצב כזה", לעורר אשמה כדי לקבל יותר תשומת לב. 

דמיונות שווא

כל תנועה הכי קטנה שלנו יכולה להתפרש כחריגה ולבנות על זה סיפור שלם, אנחנו מתחילים לעבור תחקיר מאוד מפורט באופן קבוע. תמיד מרגישים חשודים. על אף שזה רחוק מהמציאות. 

התקפי זעם

כמו הר געש זה יכול להתפרץ, זה יכול להיות דבר מאוד פעוט. זה יכול להגיע לזריקת חפצים, שבירה של דברים, צעקות רמות, קללות לבן הזוג ובמצבים קיצוניים לאלימות פיזית. בן הזוג מנסה לשלוט ברגשותיו עד שהוא כבר לא מצליח וזה יוצא בצורה קיצונית ללא מעצורים.  

הסתרה

יש תחושה כל הזמן שיש דברים מעל פני השטח ומתחת לפני השטח. יש תחושה שאין בידינו את כל האמת על כל חלקיה, ויש חלקים מוסתרים מהתמונה הגדולה. 

תלות רגשית

יש את בן הזוג ויש את העולם. הכל תלוי באיזה צד הם קמו הבוקר, כל הודעה הכי קטנה יכול לשבש את כל היום, הכל סביב בן הזוג.

אין הפרדה

יש התערבבות מוחלטת בכל התחומים, יש דרישות לשיתוף מלא ומעורבות. בן הזוג לא רואה את הרצונות של בת הזוג, הוא מרוכז ברצונות שלו ורק להם יש קיום בתוך הקשר. זה מייצר מצב שאין חיבור רצונות אלא אונס של רצון אחד על רצון אחר. 

הקרבה מ0 ל-100

בן הזוג אובססיבי מוכן להקריב את הכל על המזבח, מוכן להקריב את חייו רק שהקשר יצליח עד כדי ביטול לגמרי ומעשים לא "נורמטיביים", ויתורים מרחיקי לכת וחסרי היגיון. 

כל הזמן לעמוד בציפיות

יש אינספור ציפיות שאנחנו צריכים לעמוד למסדר ציפיות. כאשר אין עמידה בציפיות יש המון כעס, ביקורת, שיפוטיות. 

מרגישים שבן הזוג אובססיבי יתר על המידה? אפשר לטפל!

קבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת עם סיון ורן בנושא טיפול באובססיביות בזוגיות ותתחילו להנות מזוגיות טובה יותר (ואובססיסבית פחות) כבר מהפגישה הראשונה