הדחקה רגשית

תוכן עניינים

 11 דרכים לזהות הדחקה רגשית, הדחקה רגשית באור חדש

הדחקתי הרבה שנים, לא ידעתי, חשבתי שהכל בסדר. גיליתי שכל ההדחקות בגילאים מוקדמים היו חשובות כי הם באו להגן על מערכת העצבים שלי מעומס יתר ולאפשר לי בזמן המתאים לעבד את הרגשות המודחקים ולשחרר את אחיזתם ממני.

היו הרבה סימנים להדחקה אבל התעלמתי מכולם, עד שכבר לא יכולתי להתעלם יותר, אני לא אשכח את זה בחיים, זה היה לפני 10 שנים, הסתכלתי בבוקר במראה והסתכלתי ממש עמוק לתוך העיניים שלי ופתאום ראיתי שהעיניים שלי חלולות ממש כמו חי מת, אז באותה נקודה ממש הבנתי שאני מפספס פה משהו גדול, שיש מצב שאני מדחיק ולא מודע לזה בכלל.

אחרי הבוקר הזה שהותיר בי חותם עמוק, התחלתי לחקור ולשאול שאלות ולא להפסיק ללמוד.

במאמר הזה אספתי את 11 הסימנים הכי בולטים להדחקה רגשית, שכל מי שימצא את עצמו בחלק מהסימנים פה זה יכול לפתוח עבורו פתח למסע רגשי עמוק וחשוב ביותר שנוגע עמוק לתכלית חייו.

11 דרכים לזהות הדחקה רגשית - הדחקה רגשית באור חדש

מהו מנגנון ההדחקה הרגשית?

להסביר את העניין של הרגשות בדרך קלה וברורה נשתמש בדוגמה של הבן שלי בן השנתיים, כשנשבר לו צעצוע הוא חווה רגש, הוא מטלטל את עצמו, צועק, בוכה, רוקד, כל תגובה פיזיולוגית שלא תהיה, כמה דקות משחרר את זה מהגוף וממשיך לדבר הבא.

הוא חווה את הרגש הזה מאוד ממוקד בתוך גופו, מאפשר לזה להיות מה שזה ומשתחרר מהאחיזה ברגש. הוא לא חושב "אתמול נשבר לי הצעצוע", "למה זה קרה בכלל", "למה דווקא לי" הוא לא דוחה את העיבוד של הרגש, הוא מתמסר לרגש שעולה בתוכו באותו רגע, חווה אותו במלואו וממשיך לדבר הבא.

לעיתים הילדות יכולה להיות מאתגרת, ויש חוויות רגשיות כתוצאה מגירושים, משבר של אחד ההורים, אירועים טראומטיים בבית הספר וכדו', כשאנחנו פוגשים את הרגש החדש הזה הוא כל כך עוצמתי שאנחנו מתקשים להכילו וכדי שלא יווצר עומס על מערכת העצבים שלנו יש לנו את מנגנון ההדחקה הרגשית.

 מה שמנגנון ההדחקה הרגשית עושה הוא דוחה לזמן אחר את העיבוד של הכאב שנגרם לנו כתוצאה מהפרשנות הרגשית שלנו למצבים בחיים.

לעיתים אנחנו לא ערוכים רגשית להתמודד מול כאב עצום שמתעורר בתוכנו, מנגנון ההדחקה עוזר לנו לדחות את העיבוד הרגשי לזמן אחר שבו נוכל להכיל את העוצמה הרגשית הזו.

לדוג' במקרים של אונס בגיל קטן נזכרים באירועים הללו רק עשרות שנים אחרי, האירועים נחקקו בתוך הגוף, אבל ההתמודדות מול הרגש הזה, היא רק שיש מוכנות להכיל את זה ואז הזיכרון עולה מתוכנו, הוא עולה כדי שיתחיל שלב העיבוד.

שלב העיבוד הוא השלב שבו אנחנו לומדים לתת אהבה ללא תנאי לאותם מקומות בתוכנו שחוו את הכאב ולא קיבלו אהבה.

כל אינפורמציה רגשית מקודדת בתוך האיברים והתאים בגופנו וכל עוד החוויה הרגשית לא עברה עיבוד היא הופכת לנהל אותנו והכאב הנסתר בתוכנו מכתיב לנו בעצם את הגבולות שלנו בכל התחומים. איפה שיש כאב אנחנו מתרחקים ואיפה שיש עונג אנחנו מתקרבים.

11 דרכים לזהות הדחקה רגשית, הדחקה רגשית באור חדש

איך לזהות הדחקה רגשית?

הרגשות המודחקים יושבים "כבד" יותר על הלב, וזה יוצר קהות רגשית, זה הופך את האדם ליותר אינסטינקטיבי ומקובע ופחות יצירתי. הלב עטוף ביותר שכבות, כל הדחקה יוצרת שכבות על הלב.

11 סימפטומים להדחקה רגשית:

1.  התפרצויות זעם

רוב הזמן אתה במצב רוח טוב אבל פתאום פעם בתקופה יש לך איזו התפרצות רגשית כמו הר געש. זה יכול לצאת על אחרים, על חפצים, על הגוף הפיזי שלך. יש כל כך הרבה כאב לא מודע שלא עובד שזה יכול לצאת ממש על הגוף הפיזי שלך.

2.  קהות רגשית

לא מרגישים את החיים באמת, כמו לחוות מסאג' עם כפפות ניילון, אין תחושה שחיים מבפנים את החיים, יש משהו יותר חיצוני, הכל סביב נראות, אתה מרגיש שאתה לא יכול להיות לבד אפילו 5 דקות, צריך תמיד גירויים חיצוניים להחזיק אותך.

3.  ניתוק רגשי

ניתוק רגשי מוחלט, זה אומר שההדחקה היא קיצונית, אדישות מוחלטת לחיים, לבת הזוג, לאנשים, כל מה שקורה כאילו חולף לידך. אתה רק נע בין אירוע לאירוע אבל לא חווה את זה בזמן אמת, הכל בדיעבד. כמו להיות על טייס אוטומטי, יש נוכחות פיזית אבל לא רגשית.

4.  המון ציניות

זה הופך להיות כבר חלק ממך, סוג של התייאשות מאנשים ומהחיים במסווה של צחוק והומור, אבל בפנים משהו מאוד ציני כואב.

5.  חוסר סיפוק

שום דבר לא מספיק טוב עבורך, אין הרגשת סיפוק, תמיד יש יותר טוב. לא משנה מה אתה עושה זוכה לכתף קרה, התעללות שקטה בעצמך שלא פעם גובל באלימות פנימית.

6.  חוסר איזון

אין יציבות רגשית, פעם שמחה מטורפת ופעם עצב, הזדהות רגשית מוחלטת, מה שמביא להמון תסכול.

7.  כעס

מבחוץ הכל נראה "עסקים כרגיל" מתחת לפני השטח אתה כועס, על עצמך, על אנשים, על הבורא, פשוט מצב הוויתי של כעס, שהולך ומצטבר עם הזמן.

8.  שליטה

תחושה כזו שאתה חייב לשלוט בבן זוג, באנשים, בילדים שלך, תחושה כזו שבמידה ומשהו לא בשליטתך קשה מאוד להכיל את הרגש הזה, אז תעשה הכל להחזיר את השליטה אליך. לא פעם זה גובל במחשבות בלופים, חרדות קשות, קושי לישון.

9.  הסתרה

אתה עסוק בהסתרה, זה יכול להיות גם בדברים קטנים וגם בדברים גדולים, יש תחושה שאתה זקוק להגנה כל הזמן וכל מה שאתה אומר, מספר יכול לשמש נגדך.

10. שקרים

הנטייה היא לשקר לאחרים, לא להביא את האמת עד הסוף, לא להיות בכנות רגשית, אתה מרגיש משהו אחד ומספר משהו אחר, יש תחושה שאין חיבור בין הלב והפה.

11. חוסר אונים

יש מצבים שאתה נתקל בהם שאתה מרגיש שאין מה לעשות ומתייאש מעצמך ומהעולם.

כותב: רן סבג

רוצים לטפל בבעיית הדחקה רגשית?

קבעו איתנו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא טיפול ושחרור הדחקה רגשית עוד היום