דימוי עצמי נמוך: מה הסימנים שלו ודרכי טיפול בבעיה

תוכן עניינים

כאשר יש לנו דימוי עצמי נמוך אנחנו מוצאים את עצמנו עצובים, טרודים, לחוצים, בהרגשה שאנחנו לא מספיק טובים כמו שאנחנו וצריכים להשקיע הרבה מאמץ להסתיר ולכסות על חוסר הביטחון שנמצא בתוכנו.

יש קולות מורידים בתוך הראש שלנו ואנחנו מאמינים להם. 

דימוי עצמי נמוך יוצר השוואה עם הסביבה, רצון בכבוד וקנאה בחיים של אחרים. יכול ליצור מצד אחד תנועה מהירה ורדיפה אחרי מצב מושלם שהוא אי שם בעתיד אם נעבוד קשה או מצד שני מצב של דיכאון, ייאוש וחוסר מוטיבציה לנוע.

 

מהו דימוי עצמי נמוך?

דימוי עצמי נמוך, ממש כמו שקוראים את זה, זה כאשר אנחנו מדמים את עצמנו למקומות נמוכים יותר בנפש. מקומות אלו נקראים הקליפות. זה בעצם כל התעסקות שהיא חיצונית ועיקר הרצונות שלנו הוא לקבל כבוד מהסביבה בדרך זו או אחרת.

מנגד, דימוי עצמי גבוה הוא כשאנחנו מדמים את עצמנו למקומות גבוהים בנפש. מקומות אלו הם הפנימיות שלנו. עיקר הרצון שלנו הוא להשפיע, להתחבר בצורה נכונה ללב שלנו, לטבע שלנו ולבורא.

דימוי עצמי נמוך יכול להיות מורגש בווליום נמוך בו זה מעסיק אותנו במחשבות מידי פעם ועד ווליום גבוה בו אפשר להגיע למצב שאנחנו פיזית פוגעים בעצמנו.

דימוי עצמי נמוך

סימנים של דימוי עצמי נמוך:

 

 • מחשבות טורדניות
 • התעסקות במראה החיצוני
 • התעסקות במה חושבים עלי
 • התמכרויות למיניהן (אוכל, מדיה, סיגריות, סמים וכו)
 • בעיות אכילה
 • חוסר החלטיות
 • נטיה להסתגר לתקופות
 • עצבות/ בושה/ אשמה
 • הלקאה עצמית
 • לחץ
 • חרדות
 • קנאה בחיים של אחרים
 • ועוד.

מאיפה מגיע דימוי עצמי הנמוך?

יש שיגידו שהדימוי העצמי נוצר עוד בילדות, בחוויות בבית ומול החברה. יש שיגידו שהדימוי העצמי מגיע כ"ירושה" מההורים, שלאחד ההורים יש נטיה לדימוי עצמי נמוך וקיבלנו את זה ממנו. יש שיגידו שהנשמה מגיעה ככה לעולם ועוד כפעוטות היה כבר סימנים לזה.

בעצם דימוי עצמי נמוך זה חוסר בתחושת ביטחון.

ובעולם שבו הכל משתנה, דברים מגיעים והולכים, אנשים נולדים ומתים, המוות לא ידוע והמשמעות של החיים לא חד משמעית, יש הרגשה של חוסר בביטחון שורשי וקיומי.

ממש כמו עץ, אם השורשים של האדם לא עמוקים מספיק, הוא נוטה ליפול יותר בקלות ולהיות מושפע מהסביבה.

במקרים של דימוי עצמי נמוך יש לחזק ולהעמיק את השורשים שלנו.

 

למה הדימוי העצמי שלנו נמוך?

תשומת לב בדברים חיצוניים- בראש ובראשונה צריך להתבונן איפה תשומת הלב שלנו.

אנחנו חלק בלתי נפרד מהחברה ויש רצון שיאהבו אותנו, יקבלו אותנו, יראו אותנו וזה לגיטימי. רק שההתעסקות בזה אמורה להיות מזערית ביותר. אנחנו בעצם משרתים את החברה כדי לתקן את עצמנו דרכה.

זה הכל מסע פנימה אל הנפש כל אחד לתוך עצמו ואין באמת תחרות או השוואה, כל אחד והמסע המדוייק לו. כאשר אנחנו ממוקדים במסע הפנימי שלנו כל החתיכות נופלות למקומן בפאזל החברתי ולא צריך להתעסק בזה כל היום.

ישנם מצבים בהם אנחנו נהיים אובססיביים לתדמית שלנו, למראה שלנו, לקריירה שלנו והאמת שאם נביט פנימה נגלה שאנחנו במרדף להראות בצורה מסויימת או להתנהג בצורה מסויימת כדי לא להרגיש את מה שנשאר שם בלי כל הסממנים החיצוניים האלה שמגדירים אותנו, ברב המקרים יש שם בדידות עמוקה שאנחנו בורחים מלהרגיש אותה.

כשמתמודדים עם הבדידות ומכילים אותה אנחנו מפסיקים לברוח וכבר יש יותר הרגשה של ביטחון.

דימוי עצמי נמוך

פחד מכישלון-

ישנם מצבים שהדימוי העצמי שלנו נמוך כי הציפיות שלנו מעצמנו נורא גבוהות. אנחנו קשים עם עצמנו וכועסים על עצמנו כשאנחנו לא עומדים בציפיות. זו דרך הרסנית להגיע לתוצאות שפוגעת בדימוי העצמי ובאהבה העצמית שלנו. פחד מכישלון זאת הזמנה ללמוד סבלנות וחמלה לעצמנו, כשיש את זה אין לנו בעיה להיכשל, ללמוד מטעויות ולהתקדם.

 

גאווה- 

גאווה היא כשאנחנו מתווכחים עם המציאות, לא מקבלים אותה ובטוחים שמה שקורה בחיים שלנו זו טעות שאנחנו צריכים לתקן אותה. 

דימוי עצמי נמוך נוצר מויכוח עם המציאות ואי קבלה של אירועים ומצבים שקורים, מה שמחליש אותנו ושואב מאיתנו המון אנרגיות.

יש ללמוד ענווה. לדעת את המקום שלנו, לשחרר אחריות שלא שלנו, להרחיב את הראייה שלנו את הדברים, לראות שיש בורא לעולם וללמוד את השפה שלו. הדברים קורים בחיים שלנו בגלל סיבה וכל הייסורים מגיעים מתוך זה שאנחנו לא מבינים מהי.

 

חוסר באמונה-

דימוי עצמי נמוך מגיע מחוסר בביטחון שהוא בעצם חוסר באמונה.

הפחד מספר שהעתיד נראה שחור ורק בעזרת האמונה אפשר לראות את העתיד בצורה מוארת, ביטחון הוא משיכת אור מהעתיד.

צריך להתחזק באמונה שיש משהו טוב שמחכה לנו בהמשך, אמונה בכוחות המניעים אותנו שיקחו אותנו למקום הנכון, אמונה שיש כוח עליון גדול יותר מהאני הקטן שלנו מאפשרת לנו לנוח ולשחרר אחריות מכבידה.

 

התמכרויות-

כאשר אנחנו מרגישים חוסר באהבה אנחנו מחפשים עזרים שיתנו לנו להרגיש את אותה אהבה. זה יכול להיות סדרה, שופינג, סרט, אוכל, סיגריות וכו' זה נותן לנו תחושה של הקלה רגעית ולאחר מכן אנחנו מרגישים מרוקנים אפילו יותר וצריכים את זה שוב, זה נקרא צריכת אהבה מקולקלת.

כשאנחנו צורכים אהבה מקולקלת זה מעצים את הפחדים והחרדות ומחליש אותנו מאוד.

אהבה היא נביעה פנימית שכל הזמן קיימת בנו, לפעמים שכחנו את הדרך אליה וצריכים להזכר אבל המסע הוא פנימה ולא החוצה.

שינוי הרגלים עוזר מאוד לתחושת הביטחון העצמי והדימוי העצמי

 

דימוי עצמי נמוך בזוגיות

 

בכולנו קיים צד עם דימוי עצמי נמוך, יש כאלו שבמגע עם הצד הזה יותר ויש כאלו שפחות. מה שבטוח, הזוגיות שלנו תפגיש אותנו במוקדם או במאוחר עם הצד הזה בעצמנו.

ישנם אנשים שמרגישים שהם לא ראויים לאהבה או שהם צריכים ממש להתאמץ כדי להרגיש ראויים לאהבה. 

אלו מקומות לא פשוטים וכואבים וחשוב להתמודד איתם יחד כזוג. לשתף אחד את השניה מה המקומות שבהם אנחנו מרגישים חסרי ביטחון, מכוערים, לא ראויים וכ'ו.

עצם השיתוף יוצר אינטימיות שבונה ביטחון. זה מלמד אותנו שאנחנו ראויים לאהבה גם אם אנחנו לא מושלמים. 

כאשר אחד מבני הזוג עם דימוי עצמי נמוך הוא יחפש את הביטחון שחסר לו מבן הזוג וזה יכול להיות מאוד תובעני ולעורר הרבה דרמה במערכת היחסים. במקרים כאלו טיפול רגשי מאוד עוזר לפתור את שורש הבעיה כך שלא תערער את הזוגיות.

 

דימוי עצמי נמוך טיפול

כאשר מדובר על דימוי עצמי נמוך, מדובר על הזדהות עם האני המצומצם שבנו שעסוק בלרצות לקבל אהבה מאחרים.

בטיפול אנחנו פוגשים את אותם המקומות בהם אנחנו מרגישים שהדימוי העצמי הנמוך מפריע לנו, יחד אנחנו מדייקים את אותן מקומות, לומדים להשתחרר מהם ומגלים פרספקטיבה רחבה יותר ולרבדים עמוקים יותר בנפש. 

כאשר אנחנו מתחברים למקורות גבוהים יותר בנפש אנחנו חווים חופש פנימי ונחת רוח. ההזדהות עם אותן מחשבות טורדניות ורגשות קשים הולכת ופוחתת ותשומת הלב שלנו ממוקדת במקומות שבונים אותנו ולא הורסים אותנו.

 

רוצים לשפר את הדימוי העצמי שלכם?

קבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת עם רן וסיון בנושא טיפול ושיפור בדימוי עצמי נמוך ותתחילו ליהנות משיפור משמעותי בדימוי העצמי שלכם כבר מהטיפול הראשון