איך להתגבר על בדידות ב-3 שלבים

תוכן עניינים

בדידות זו אחת התחושות הקשות ביותר לאדם. ההרגשה שאנחנו לבד בעולם זו הרגשה אכזרית ומנוכרת ולפעמים פשוט בלתי נסבלת. הרגשה שהעולם גדול ואנחנו קטנים, שהכל קשה ובלתי אפשרי, שדברים פשוטים לכאורה דורשים מאיתנו המון אנרגיה וכוחות נפשיים, שאף אחד לא מבין אותנו, לא רואה אותנו ולא עוזר לנו.

 

חשוב לדעת בתוך החוויה הקשה הזו 2 דברים:

  1. תחושת בדידות היא חוויה זמנית והיא עוברת.
  2. כולם חווים בדידות גם אם הם לא מדברים על זה, זוהי חוויה אנושית וטבעית, אנחנו לא באמת בודדים בבדידות ואין לנו מה להתבייש או להסתיר את מה שעובר עלינו.

איך להתגבר על בדידות

איך להתמודד עם בדידות רגשית

בדידות רגשית יכולה להיות נוכחת בחוויה הפנימית שלנו גם אם אנחנו מוקפים באנשים, במשפחה, בזוגיות, בחברים..

זוהי חוויה רגשית שכולנו עוברים דרכה רק במינונים שונים מאדם לאדם, זו חוויה שיכולה להיות מאוד קשה וכאשר היא מורגשת בתדירות גבוהה יכולה להביא את האדם לקצה, במיוחד שהכל בחוץ נראה בסדר והחוויה הפנימית נמצאת במצוקה.

 

איך להתמודד עם בדידות פיזית

בדידות פיזית יכולה להיות מאתגרת מאוד אבל היא קלה יותר לטיפול. זה דורש מאיתנו להיות יצירתיים על מנת ליצור לעצמנו מעגלים חברתיים שיתנו לנו מענה על הצורך שלנו בחברה.

זה יכול להיות חוג, לימודים, קהילה מסוימת וכד. למצוא עוד אנשים שמתחברים למשהו שאנחנו מחוברים אליו וככה נוצרת תחושת שייכות ואחדות. אם הבעיה שלנו היא ליצור קשרים וליזום אנחנו יכולים למצוא אנשי מקצוע שיעזרו לנו, או קהילה שמתעסקת בזה. 

הבדידות הפיזית המאתגרת ביותר היא כאשר עוברים דירה למדינה אחרת. חשוב להיות סבלניים לעצמנו במקום הזה ולאט לאט ליצור עוד קשרים חברתיים ולהתחבר לחוגים וקהילות.

 

למה אנחנו חווים בדידות?

ברובד העמוק, אנחנו צריכים לעבור דרך הבדידות כדי למצוא ולהגיע אל האחדות, שזהו שיעור חיינו. בדידות זו שנאה ואחדות זוהי אהבה. 

כאשר אנחנו חווים בדידות אנחנו צריכים לשאול את עצמנו "איפה השנאה שולטת בחיינו?"

אולי אנחנו בשנאה לבן הזוג שלנו וזה גורם לנו לתחושת בדידות בזוגיות ואולי נגלה שהשנאה היא בכלל לתכונות מסוימות בעצמנו וזאת בדידות יותר קשה. ככלל, הבדידות הכי קשה היא כאשר אנחנו לא עם עצמנו, לא תומכים בעצמנו, לא אוהבים את עצמנו. כאשר אנחנו לא בחיבור לעצמנו, לבורא, לבריאה, אנחנו מרגישים מנותקים ותלושים.

בדידות זו תחושה יומיומית שמגיעה והולכת אם מקשיבים לה, חשוב לקבל כלים על מנת להכיל אותה ולא להתרגש ממנה. כאשר אנחנו מתרגשים ומתנגדים לבדידות אנחנו יכולים להיות בכאב עצום ובמקרים קיצוניים לפגוע גם בעצמנו ובסביבה.

למה צריך זוגיות?

איך להתגבר על בדידות?

 

1.שיתוף

לשתף אדם קרוב יש ערך מאוד גדול בהתגברות על בדידות. כאשר אנחנו חושפים את המקומות הכי חלשים שלנו, זה דווקא יוצר בנו עוצמה. הוצאנו את הצל שלנו לאור וזה כבר לא מרגיש בודד. כאשר אנחנו נותנים לעצמנו להיעזר באדם אחר אנחנו מתחילים לעבוד בשיתוף פעולה וזה מרגיש יותר קרוב ואחדותי.

 

2.הקשבה לרגש

באופן אוטומטי אנחנו נוטים להתנגד לרגשות שהם לא נעימים לנו, להתכווץ מהם, לברוח מהם ולרצות לשנות אותם. כאשר אנחנו לומדים להקשיב לרגש, להקשיב לבדידות בתוכנו, אנחנו לאט לאט מצליחים להכיל אותה ומאפשרים לה לעבור דרכנו. כאשר הרגש בתנועה הוא כמו גל, שוטף אותנו ונעלם.

 

3.טיפול רגשי

בטיפול רגשי אנחנו מתרגלים הקשבה לרגש, חוקרים מאיפה מגיעה תחושת הבדידות ולמה היא קשורה ומקבלים כלים רגשיים ומנטליים להתמודד ולהתחזק. בגלל שבדידות זו תחושה שורשית באדם, מדובר בעבודה פנימית עמוקה ורגישה שמובילה לתובנות משמעותיות על התפיסה שלנו את עצמנו ואת העולם.

 

רוצה לקבל את הכלים להתגבר על הרגשת הבדידות אחת ולתמיד?

אנחנו מזמינים אותך לקבוע שיחת ייעוץ קצרה וממוקדת איתנו ולראות כיצד ניתן לעזור לך להתגבר על הבדידות.

השאירו פרטים למטה