התגברות על קנאה בזוגיות – איך לטפל בקנאה זוגית בצורה נכונה?

תוכן עניינים

 

אנחנו יכולים להרגיש קנאה לחברים, לאישה, למשפחה. זה קורה לנו באוטומט. 

יש לנו רצון מסויים, זה יכול להיות כל דבר, רכב, בית, אישה, קרירה,  אז האוטומט שלנו זה לקנא, זה קורה באופן אינסטינקטיבי, יש משהו שאנחנו רוצים ויש מישהו שיש לו.

קנאה זה רגש מאוד שורשי. אנחנו יכולים לראות אותה בסיפור על קין הבל. ולמעשה בגלל קנאה היה את הרצח הראשון. קין קינא באהבתו של הבורא להבל. 

 זה מאוד טבעי. חשוב להבין, לקנאה יש תפקיד בחיינו, יש לה משמעות, היא לא סתם קיימת בתוכנו, הנטייה שלנו היא לפעול מתוך הקנאה שאנחנו מרגישים. 

לדוגמה בגלל שאין לי חשבון בנק גדול כמו למישהו אחר אני עצוב ומתוסכל כל היום.

קנאה לא מנותבת יכולה להרוס את מצב הרוח. קנאה בקלות יכולה להפוך להיות משהו מאוד הרסני. "הקנאה, התאווה והכבוד – מוציאים את האדם מן העולם" (מסכת אבות, ד כ"ח). 

קנאה בין בני זוג

 

אז מה היא קנאה הרסנית 

 

לדוגמה אני מאמין שזה שעצם זה שיש למישהו משהו שאין לי, אז זה על חשבוני, קנאה הרסנית רוצה הכל לעצמה. היא מאוד מפתחת את האגואיזם. 

בזוגיות לדוגמה קנאה הרסנית בזוגיות באה לידי ביטוי ברכושנות כלפי בן הזוג, אנחנו מגבילים את בן הזוג בכל דרך אפשרית רק כדי לא להרגיש קנאה.

בקריירה, אנחנו שולפים ציפורניים ומנסים להתבלט על חשבון מישהו אחר. יש משהו בתוכנו שאומר כל הזמן, למה לא אני עם השפע הזה, למה לא אני מקבל את הקרדיט, אני רוצה את השפע הזה לעצמי ורק לי. 

 

קינאה יכולה להחריב חיים שלמים, זה לא משנה מה יש או אין לך, אנחנו הולכים לאיבוד שאנחנו מרגישים קינאה, אוטומטית הכל מאבד חשיבות ואנחנו שמים את כל תשומת הלב שלנו בקנאה, יש משהו מאוד מחליש ברגש הזה, הוא ממש יכול לגרום לנו להגיע למקומות מאוד נמוכים, אנחנו יכולים להפעיל שם המון דמיון כנגד מישהו אחר, אנחנו מחפשים את הכישלון של האחר כדי להוריד מהכישלון שאנחנו מרגישים בתוכנו, החיים הופכים להיות כמו בתחרות, זה על חשבון זה, יש רק מנצח אחד. 

הדגל של הקנאה זה נפרדות, התפיסה של המציאות היא של נפרדות, יש מחיצה ביני לבין אחרים, להם יש ולי אין ואני חושק במשהו שאין לי כביכול. אז קנאה יכולה להפוך למשהו מאוד אינסטינקטיבי, המקום בו היא גדלה הכי הרבה זה חוסר. ככל שיש הרגשה של יותר חוסר ככה גם עוצמת הקנאה גדלה. 

וככל שיש פחות מוסר, ואהבת לרעך כמוך, ככה היא יכולה להביא את האדם לעשות מעשים קיצוניים, גניבה, רצח, שקרים וכד'. בכולנו קיימת קנאה, ההבדל נעוץ בניהול הקנאה, כיצד אנחנו מנתבים אותה. 

 

קנאה בריאה, מהי?

 

אמרו חז"ל "קנאת סופרים תרבה חוכמה", קנאה יכול להיות מנוע פנימי אדיר. ניתוב נכון של קנאה יהיה לקחת את הקנאה בתוכנו ולהיות בהשראה, זה מחולל התפתחות בתוכנו, זה שיש למישהו אחר זה לא בא על חשבוננו. אנחנו יכולים שיהיה לכולנו.

המחשבה שאין לנו מספיק ממשהו מסויים, משאב מסויים מוגבל, אז אנחנו אוטומטית חוששים שיקחו לנו, שיחסירו מאיתנו. אבל דווקא במקום הזה אנחנו צריכים ללמוד שאין משאבים מוגבלים באמת.

 

כדי לנהל את הקנאה בתוכנו אנחנו צריכים קודם כל להניח את התשתית, אנחנו מקבלים בדיוק את מה שאנחנו אמורים לקבל במסע שלנו !!!, לא גרם אחד יותר או פחות. אנחנו במסע ללמוד שיעורי חיים מאוד עמוקים וחשובים לנשמה שלנו, כל הפרטים במציאות שלנו מתוכננים עד איפה מונח גרגיר לימון בכוס תה.

מה ששלנו באמת שלנו ואף אחד לא יכול לקחת לנו אותו, ומה שאין לנו לא משרת אותנו כרגע במסע שלנו ולא אמור להיות שם. קנאה נובעת מתפיסה של טוב ורע, נכון לא נכון, רצונות לא מנותבים. 

 

טיפול בקנאה בזוגיות- לקלף את השכבות 

 

קנאה יש בה גאווה שאנחנו צריכים ללמוד לקלף, זה אותו מקום שאומר לבורא – לא טוב מספיק מה שבראת, אני רציתי את זה ואת זה וזה לא קרה. 

קנאה מנותבת, היא מרגישה את הקנאה ממקום של מלאות. זאת אומרת צריך חסר כדי להרגיש קנאה, בלי חסר אין קנאה, אבל החסר הזה שאנחנו מרגישים בתוכנו מדייק אותנו לרצות את הרצון הנכון. נסביר את הנקודה החשובה הזו.

נניח ויש לנו ענייין שאנחנו רוצים כסף כי אנחנו מרגישים שחסר לנו. אז אנחנו מיד במפגש הראשוני שלנו עם אדם בעל אמצעים, תתעורר בתוכנו הקנאה. 

 

אז איך חושבת קנאה לא מנותבת מול קנאה מנותבת?

 

קנאה לא מנותבת, המחשבות עסוקות למה הוא כן ואני לא? מה הוא שונה ממני? למה יש לא מזל ולי אין? ואז אנחנו מכניסים את תשומת הלב שלנו למקומות לא לנו, הופכים להיות חטטניים יותר, זה מפעיל אותנו רגשית. 

לעומת זאת, קנאה מנותבת, אנחנו נרגיש את החסר של הכסף, ואז כשתתעורר בתוכנו הקנאה למישהו בעל אמצעים, תשומת הלב תהיה לגמרי שונה מהדוגמה לעיל, דבר ראשון תשומת הלב תלך למקום אחר לגמרי, היא תתמקד בדבר אחד – שפע. 

נחלים של שפע לכולם ואיזה מזל יש לנו שדרכו אנחנו יכולים ללמוד איך מרגישים להיות בשפע, אנחנו רוצים גם וזה מאוד טבעי ואנושי, אבל קנאה מנותבת אנחנו רוצים גם וגם, גם לנו וגם לו, לא זה על חשבון של זה, אנחנו לא נכנסים לתפיסות שמחלישות אותנו שמספרות לנו שיש משאבים מוגבלים וכדו'.

 

ברמות הגבוהות, אנחנו באחדות גמורה, אז עצם העובדה שיש לו זה כמו שיש לנו, ככה אנחנו מרגישים.

אבל זה דורש המון אימון, כי אנחנו באים מתוך תפיסה של נפרדות ובדידות, אז קשה לנו להתמסר למקום שאנחנו לא מרגישים את זה באמת ואז צריכים ללמוד לייצר את זה בתוכנו. 

זה דורש המון המון תירגול על התודעה שלנו, איפה תשומת הלב שלנו בכל רגע נתון איך לייצר את ההרגשה שגם אנחנו בשפע ביחד. אהבה מאוד מחברת אותנו לשפע.

אחרי מה אנחנו רודפים באמת? 

אנחנו לא רודפים, אחרי הבית, הכסף, הקרירה, האישה, אנחנו רודפים אחרי הרגשה טובה. למה אנחנו רוצים את הדברים שאנחנו רוצים ? כדי להרגיש טוב. 

העבודה העמוקה בקנאה זה לבחור להרגיש טוב בלי קשר לגודל החסר שאנחנו מרגישים בתוכנו.

זה להיות בנקודה שאנחנו אוהבים את החסר, רק אז הוא יכול להתמלא. זה כמו שנקח כוס מים, כל עוד יש מים בכוס, כל מה שנמלא בו ישפך. אז החסר ממלא את כל הכוס ואז אנחנו לא פנויים. 

כשאנחנו נותנים אהבה לחסר אנחנו מרוקנים את הכוס ומאפשרים לבורא למלא אותו.

 

לסיכום

קנאה יכולה להוציא אדם מדעתו, לקחת אותנו לתהומות בנפש, דרך קהות רגשית, כאבים וייסורים עצומים, קנאה יכולה להשפיע על כל תחומי החיים, יש קנאה בזוגיות, קנאה בממון, קנאה בקריירה, קנאה להצלחה בתחום מסויים, קנאה במראה החיצוני, קנאה במידות ובפנימיות. 

 

דרך הביטוי הלא מנותב שלה, אנחנו לומדים איך כן לנתב אותה למקום הנכון.

כיצד לקחת קנאה פרועה ולהפוך אותה להשראה ממוקדת שלוקחת אותנו למקומות עמוקים בתודעה שלנו. אנחנו צריכים להפעיל הרבה גבורה בתוכנו להתגבר על קנאה לא מנותבת,  כי הדחקה רגשית, מחשבות ורגשות יכולות מאוד לצמצם אותנו. 

 

אנחנו צריכים ללמוד לפרוץ את הכלא של הקנאה לחופש של ההשראה.

להפוך את הקנאה מדגל של נפרדות ואין לדגל של אחדות ויש הבנה עמוקה, שהשפע הוא לא חיצוני לנו, אלא נגזרת של כמות אהבה שנמצאת בתוכנו בכל רגע נתון, זו הבנה משנת חיים !!!

 אז אנחנו יכולים לראות אדם חסר כל מתחבר לאושר טהור בתוכו, ועשיר גדול מדוכא ויש בו חסר גדול כל הזמן. כך או כך, לא משנה מה נשיג, תמיד נרצה יותר, יש לנו את הדחף כל הזמן לחפש יותר.

הקנאה המנותבת מתרגמת את הקנאה למשמעויות. קנאה מצביעה על נפרדות כלשהי, אנחנו לא מחוברים להכל, אז יש חסר במקום הזה ואז נוצרת בתוכנו הקנאה. אבל תחשבו שרגל לא מקנא ביד, או כבד לא מקנא בכליות, כל אחד יש לו תפקיד אחר, ככל שאנחנו מחוברים יותר לאמת ככה אנחנו יכולים לזהות שהקנאה היחידה הטהורה והמקדמת ביותר, זו הקנאה להיות בדבקות עם הבורא "שויתי ה' לנגדי תמיד כי מימני בל אמוט". 

 

רוצים לבצע טיפול בקנאה זוגית בצורה הטובה ביותר?

השאירו פרטים וקבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת לטיפול בקנאה בין בני זוג כעת