התקפי חרדה: איך להתנהל במצב של התקף חרדה?

תוכן עניינים

מהו התקף חרדה?

התקף חרדה הוא כשהגוף שלנו נכנס למצב שהוא חווה סכנה קיומית ללא סיבה הגיונית.

כאשר אנחנו בסכנת חיים הגוף שלנו נכנס לתגובת "הילחם או ברח". במצב זה, ממש כמו חיה שרוצים לטרוף אותה, כל הדם זורם ממרכז הגוף לגפיים, הגוף משחרר כובד מיותר ויש הוראה ברורה של הגוף או להלחם במצב או לברוח ממנו. בשונה מהחיה שהיא כולה אינסטינקטיבית, הגוף שלנו, בני האדם, מקבל הוראות מהמוח שמגדיר מהי סכנת חיים.

התקפי חרדה

ישנם אנשים שמגדירים מינוס בבנק כסכנת חיים, ישנם אנשים שמגדירים שכשלון זה סכנת חיים וכד' והגוף מגיב בהתאם להגדרה של המוח, כאילו יש סכנת חיים של ממש.

התקף חרדה מגיע בעוצמות שונות והתגובה שלנו אליו תלויה ברמת המודעות שלנו. ככל שאנחנו יותר מודעים אנחנו מצליחים לנהל אותו וככל שאנחנו לא מודעים אנחנו מנוהלים על ידיו.

 

סימפטומים של חרדה

 1. הזעה באזורים שונים בגוף. 
 2. יובש בפה. 
 3. דפיקות לב מואצות.  
 4. הרגשה שהבטן מתהפכת. 
 5. חולשה.
 6. תשישות.
 7. דאגה. תחושה שאנחנו לבד שם ואין אף אחד שיכול לעזור. 
 8. רעידות, ברגליים, בידיים, בכל הגוף
 9. הרגשה שאנחנו על סף התעלפות, רואים שחור בעיניים. 
 10. הרגשה שאין אוויר, מחנק.
 11. הרגשה של חוסר שליטה המעוררת פחד עמוק.
 12. איבוד אוריינטציה של זמן ומקום. 

 

ממה נובע התקף החרדה?

 

התקפי חרדה קשורים ישירות לטראומות בחיינו שבהם הגדרנו מצב מסויים כמסוכן.

התת מודע שלנו קולט המון אינפורמציה, למעשה היכולת ההכלה של התת מודע היא כל כך עצומה שאנחנו קולטים המון פיסות מידע בכל החושים. אנחנו עושים גם הקשרים בין כל חוש וחוש. זאת אומרת נניח ויש למשהו חוויה של טביעה ובזמן הזה הוא מריח ריח מסויים.

התת מודע שלו עושה קשר בין הריח לטביעה, בפעם הבאה שיופיע אותו ריח ממש הגוף יגיב כאילו הוא טובע. אנחנו קולטים בילדות שלנו כל כך הרבה פיסות מידע, מה שעולה למודע זה רק אחוז קטן מאוד. בגלל זה לעיתים אנחנו לא מבינים במודע למה אנחנו מפחדים ממשהו ספציפי, תמיד זה נראה לנו כמו יד המקרה, או דמיון מוחלט. אבל יש סיבה שורשית יותר למה הפחד הזה מופיע. 

לדוג' במידה וגדלנו בחוסר ביטחון חברתי בעקבות חרם שעשו עלינו בכיתה ד', אנחנו יכולים לפתח התקף חרדה במסגרות חבריות הכי עוטפות ואוהבות ללא קשר למציאות.  אנחנו יכולים לתפוס אנשים אוהבים שרוצים להשפיע חסד כאנשים שרוצים לפגוע בנו. והגוף נמצא בבריחה. הוא כל הזמן מאותת על סכנה, הוא כל הזמן דוחף אותנו לברוח מהמצבים שמעוררים בנו את החרדה. 

היבט נוסף להתקפי חרדה זה הנביעה שלהם מבסיס של חוסר אמונה בחיים, בהורים, בבורא, ביקום. 

כאשר אנחנו ללא אמונה יש הרגשה שאין על מי לסמוך ומתוך כך לוקחים שליטה יתרה על נושא מסויים. בבסיס אנחנו מרגישים חוסר אונים, לא מוכנים לפגוש אותו והתקף החרדה בא להציף לנו אותו על מנת שנתחזק באמונה בעצמנו, בבורא וביקום.

איך להתמודד עם חרדה באופן טבעי

 

 1. ייעוץ, טיפול רגשי – רצוי מאוד ללכת לטיפול רגשי לעבוד על השורש של התקפי החרדה. עבודה על השורש לאורך זמן מניבה תוצאות משמעותיות להפחית את שכיחות ההתקפים עד להכחדתם. 
 2. זיהוי ונקיטת צעדים מפחיתי לחץ – התקף חרדה בדרך כלל מגיע כאשר האדם שרוי בלחץ, אנחנו צריכים ללמוד לזהות מה הרקע של כל התקף. האם זה הגיע בעקבות ריח, טעם, חשיפה מסויימת? או שקדם לזה לחץ מסיבי, או פחד שהלך וגדל. כל אחד צריך לזהות מה קדם להתקף עצמו. 
 3. מילים טובות, משפטים מחזקים – להכין מבעוד מעוד, רשימה של משפטים ומילים מחזקות, שאנחנו יכולים לקרוא (או לבקש להקריא אותם) בזמן ההתקף עצמו. 
 4. התפתחות, תפיסת חיים חדשה -אנחנו צריכים ללמוד כיצד לסגל לעצמנו תפיסות עולם מיישרות לאמת. ככל שאנחנו כלואים בתוך תפיסות חיים מצמצמות, בתוך הבועה של עצמנו, ככה אנחנו חשופים יותר להתקפי חרדה, ככל שאנחנו לומדים להכיר את המציאות האמיתית ככה אנחנו לומדים להסתגל לאמת, לחשוב אחרת, לרפא דפוסי חשיבה ישנים מהשורש.  

 

איך לעזור למישהו בהתקף חרדה? ואיך אתה יכול לעזור לעצמך במקרה של התקף חרדה? 

 

  1. נשימות מודעות עמוקות. בזמן התקף חרדה לא מגיע הרבה חמצן למוח כי הגוף נמצא בהישרדות, נשימות עמוקות ולשים את תשומת הלב על הנשימה עצמה, עוזר להזרים יותר חמצן למוח ולגוף כולו. המלווה יכול פשוט להזכיר לו לנשום עמוק ולעזור לו להתמקד בזה. בהתקף חרדה הכל מאוד מבולבל המיקוד שלו מאוד עוזר בתוך החוויה עצמה, כי זה הופך להיות העוגן בזמן ההתקף עצמו. 
  2. קרקוע/אחיזה – אנחנו/מלווה שאיתנו יכולים לאחוז בנו או ללחוץ על שריר הטרפז (בגב), זה נותן תחושה של נוכחות, כי בזמן ההתקף לעיתים יש איבוד של אוריינטציה של זמן ומקום. 
  3. זמני ולא נצחי – יש לנו נטייה לחשוב בזמן שיש התקף חרדה שככה זה הולך להישאר לנצח. אבל למעשה זה סערה חולפת, אנחנו צריכים לזכור שכמו שזה מגיע ככה זה חולף. 
  4. מילים טובות, משפטים מחזקים – לשדר רוגע, לציין מילים טובות, לעודד שאפשר לעבור את זה, שעוד מעט זה חולף, כל הזמן להזכיר שזה רק ככה עכשיו והסערה תעבור ורק תחזיק חזק. להזכיר שאנחנו איתך בזה, לידך, עוזרים לך לעבור את זה. 
 • נוכחות, הקשבה אמיתית מהלב -יכולה לרפא ממש, עצם הנוכחות שלנו במקום, ההקשבה מכל הלב שלנו, מאפשרת לאדם להתבונן על עצמו דרך העיניים שלנו, זה מקל עליו את החרדה מוריד את העומס הרגשי שהוא נמצא לבד. ע"י הקשבה ותשומת לב שקטה אנחנו מאפשרים לו להרגיש ביטחון שהוא לא לבד ולחוות ריפוי. 

טיפול מקצועי בהתקפי חרדה

מחפשים להתגבר על התקפי החרדה אחת ולתמיד? קבעו איתנו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא טיפול בחרדות ותתחילו להנות משיפור משמעותי באיכות החיים כבר מהפגישה הראשונה