זוגיות לא בריאה: מה הסימנים שלה ומה אפשר לעשות כדי לטפח אותה?

תוכן עניינים

זוגיות לא בריאה מטלטלת את עולמנו, כי משהו בחושים הפנימיים שלנו מספר לנו שאפשר גם אחרת.

לעיתים הזוגיות הלא בריאה נמצאת במחשכים, אנחנו יודעים שמשהו בזוגיות שלנו לא מתנהל כשורה, אבל כוחות החיים מושכים אותנו לשים את הזוגיות בצד ולהתרכז בעניינים אחרים.

תמיד יש במה להתעסק, ילדים, קרירה, משפחה, אבל הזוגיות שם ברקע כמו נורית אזהרה כתומה מהבהבת, לא חייב לבדוק מיד, אפשר לגרור את זה עוד קצת, עוד יום.

מי בכלל רוצה להתמודד עם זוגיות לא בריאה, כל התמודדות יכולה גם להביא להקצנה, לאיים על הסטטוס קוו, לטלטל את עולמנו. 

אז אולי הגיע הזמן להתמודד, או לכל הפחות לזהות היכן הזוגיות שלנו באמת נמצאת. 

זוגיות לא בריאה

שורש הבעיה

אנחנו זוכרים איך זה להיות בעולם הרווקות, שם ברווקות אנחנו מתנהגים כל אחד בנקודת האגואיזם שלו, ארון הבגדים מסודר איך שמתחשק לנו, אנחנו יוצאים עד שעות מאוחרות בלי להודיע לאף אחד איפה אנחנו, אנחנו יכולים להחליט איפה לגור, מתי לבקר את ההורים וכד'.

ברגע שבשעה טובה ומבורכת הגענו לברית הנישואין, זה כבר לא החלטה רק שלנו, אלא יש כאן עוד גורם יחד איתנו שאנחנו צריכים לקחת אותו בחשבון. זה כבר לא החלטה אינדיווידואלית, כל החלטה, יש לה השפעה על שנינו.

ככל שאדם יוצא מן האגואיזם, הוא חושב "אנחנו" ולא חושב "אני". ככל שאנחנו נשארים לחשוב ב"אני" ולא נפתחים לעולם של לחשוב "אנחנו", שם בעצם שורשי הזוגיות הלא בריאה מתחילים. 

ככל שיש יותר אנחנו, כמובן בגדר המאוזן והנכון, (כי במידה וזה אנחנו של תלות אז זה לא מקיים את האנחנו באמת אלא את האני) אז הזוגיות יותר בריאה בשורשה. 

 

סימנים לזוגיות לא בריאה 

ממש כמו אדם שהולך לרופא כי יש לו שיעול, חום, צינון והרופא אורז את כל הסימפטומים להבחנה חדה אחת. ככה גם בזוגיות שלנו, הכל מתחיל בסימנים.

בלעדיהם, לא היינו יכולים לדעת שיש עניין לא בריא בתוך הזוגיות שלנו. 

וחלילה הסימנים המקדימים לא היו קיימים כאותות אזהרה בוהקות ויכולה הייתה להתפתח דלקת חריפה, ככה אנחנו יכולים להשתמש בסימנים ולגלות דרכים חדשות וכלים חדשים לזוגיות שלנו. 

אז ממש כמו שהגוף מאותת שמערכת החיסון נחלשה, ע"י שינויים של חום וקור, כאבי ראש, וכד' ככה הסימן הראשון והמובהק המבשר על רגישות מערכת החיסון של הזוגיות זה התקשורת הזוגיות שלנו. 

 

סימן א': אגואיזם

העניין המרכזי, כל אחד עסוק בעצמו ובעצמו בלבד, זה הסימן החד ביותר, כאשר אין הקשבה רגשית אמיתית לצד השני, אין "אנחנו" וכל אחד רוצה ומצפה לקבל מהצד השני. 

ציפיות כוזבות כי הצד השני ישלים את החסר שלנו. הרי זה עיוות של מהות הזוגיות בעומק, כי מהות הזוגיות היא נתינה לבן הזוג מהלב שלנו, הפך הנתינה זה רצון לקבל.

שם הנתינה הופכת להיות מלאכותית, כי בעומק אנחנו רק רוצים לקבל מהצד השני. ושם שורשי הבעיה. 

 

סימן ב': תקשורת

הסימנים הראשונים לזוגיות לא בריאה באים בדרך כלל ברובד של התקשורת. 

לתקשורת ביטויים רבים נביא כאן את חלקם: 

  • יש לנו תחושת בדידות בתוך הקשר הזוגי. 
  • אין הקשבה אמיתית לצד השני. 
  • מלחמות אגו. 
  • אדישות, התעלמות וקרירות. 
  • עקיצות וציניות
  • לב סגור אחד כלפי השני. 
  • תסכול אחד מהשני. ניסיון להעביר מסר, אבל אין יכולת להעביר את המסר השלם. 

 

סימן ג': אמון

זוגיות לא בריאה לא שמה את נושא האמון על השולחן, אלא מתנהלת בתוך הזוגיות מתוך כוח ההרגל. שם חוסר האמון מזדחל ומשפיע על כל חלקה בקשר. 

אמון זה בסיס מאוד משמעותי לזוגיות, ברגע שיש בקיעים באמון, אז זה כמו כדור שלג, כי זה משפיע על כל המערכת כולה ועל כל רבדיה.

סימן ד': אינטימיות

אינטימיות כוללת בתוכה מספר רבדים, יש את הרובד הפיזי, הרגשי והנשמתי. זוגיות לא בריאה, יכולה להתבטא בכל אחד מהמימדים. פגיעה באינטימיות יכולה להשתלשל מהרובד הרגשי לרובד הפיזי. ברגע שאין אינטימיות רגשית, אז יש ניתוק רגשי, והניתוק הרגשי מביא להתרחקות פיזית. 

סימן ה': הסתרה

זוגיות לא בריאה, באה לידי ביטוי בהסתרה מבן הזוג. כל הסתרה יש לה תג מחיר. והמחיר הכבד ביותר זה מחיר באינטימיות, אין אפשרות לצלול לעומק מערכת היחסים. 

כל הסתרה זה מצוף על הגב שמושך אותנו יותר לחיצוניות הקשר (הסתרה כסימן ראשוני מאופיינת יותר אצל גברים מאשר אצל נשים).

 

לסיכום

זוגיות בריאה היא זוגיות שמעלה אותנו לאורך זמן, לעומת זאת זוגיות לא בריאה מורידה אותנו לאורך זמן. כמובן, זה מדד כללי, אבל הוא מאפשר לנו לקבל תמונת מצב איפה אנחנו עומדים בתוך הזוגיות שלנו. 

בחלק גדול מהמקרים, אנחנו לא מספיק מתבוננים על הזוגיות שלנו ומתוך כך אנחנו לא בונים כלים בתוכנו להתמודדות. 

כמו אותו חולה עם שיעול חריף שמתעלם מהמציאות ודבר גורר דבר עד שיכולה להתפתח דלקת ריאות חריפה ורק שם ברגעים הקריטיים הוא מתרצה לפנות לעזרה. 

הסימנים שם כדי להצביע על אותם מקומות לא בריאים בתוך המערכת הזוגית שלנו, כדי לעבוד על זה. צריך לזכור כל הזמן כי אפשר לשפר, לשנות, להתחבר באמת וזה לא משנה כמה רחוקים אנחנו. 

צריך להתחיל ללמוד להתקרב באמת. זוגיות דורשת עמל רב ורצון אמיתי ללמוד להכיר את בן הזוג מבפנים.

בכל זאת אנחנו באים מעולמות שונים, לא פעם תרבות אחרת, מדברים בשפה רגשית שונה, זוגיות בריאה באמת יודעת לקחת את הקצה של כל אחד ולאזן ולמזג אותו לנקודת האמצע. שם בנקודה האמצעית אפשר להיפגש באמת. 

 

רוצים לעשות את השינוי המיוחל בזוגיות שלכם?

אנחנו מזמינים אתכם לקבוע פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא שיפור וטיפוח זוגיות, ולהנות משיפור משמעותי כבר מהפגישה הראשונה.