תקשורת בין בני זוג 

תוכן עניינים

 

תקשורת זו התשתית שעליה כל מערכת היחסים מונחת. זוגיות שאין בה תקשורת יכולה בקלות להפוך אוהבים לאוייבים. 

זוגות שביחד 20 שנה עם 4 ילדים יכולים בלי תקשורת אמיתית לאבד את הצפון ולשים את הילדים בחזית המאבק ביניהם, להשתמש בכל הנקודות הרגישות שצברו על בן הזוג, כביכול האדם הקרוב ביותר אליהם. 

מצבים כאלה מתרחשים כל יום, בתי משפט עמוסים בתיקים גירושין, גדושים בזוגות שלא ששכחו איך  לתקשר ביניהם. המאמר הזה נכתב מתוך תחושה שאולי לזוג אחד המאמר הזה יכול להזיז את התקשורת בסנטימטר רגשי אחד, וזה בפני עצמו יכול להוות פתח לתקשורת אחרת ביניהם ולהציל את הזוגיות כולה, לו יהי. 

תקשורת בין בני זוג

תקשורת רגשית בין בני זוג 

אז אפשר לתקשר הכי טכני שיש, "צריך להוציא את הילדה מהגן", "צריך לעשות קניה לבית", זו תהיה תקשורת טכנית, שיש אותה גם בין חברים לעבודה, אבל אין בה כשלעצמה מספיק בשביל להכיל את כל רבדיה של הזוגיות.  

אז מה היא תקשורת רגשית? תקשורת רגשית יכולה לשמוע תוכן טכני, אבל לזהות באמת איפה הלב של הדובר, נניח והאישה אומרת "אתה כל הזמן לא מקשיב לי, נמאס לי מזה", תקשורת טכנית תהיה תשובה חמקמקה כזאת, "אני מקשיב, מה את רוצה, את והשטויות שלך" תקשורת רגשית מזהה צורך, הצורך שלה בנראות, הצורך שלה להרגיש נאהבת, הצורך שלה להרגיש שאנחנו בנוכחות יחד איתה, שאנחנו ביחד במסע הזה. 

תקשורת רגשית מרגישה כמו רנטגן איפה הלב של הדובר/ת נמצא, מה שיודע להרגיש את המילים מעבר למשמעות הפשוטה שלהם, תקשורת רגשית יודעת להפשיט את המילים להרגשה. 

היא יודעת לתרגם את הנאמר לצורך עמוק יותר של בן/ת הזוג, מענה עמוק יותר לתוכן הדברים. תקשורת טכנית פוגשת את האגו של בני הזוג, תקשורת רגשית פוגשת את הלב. 

תקשורת רוחנית בין בני זוג 

תקשורת רוחנית יכולה להיבנות כשיש תשתית רחבה של תקשורת רגשית. תקשורת רוחנית אין בה כבר הרבה מילים, היא יכולה להרגיש בלי מילים את בן הזוג. זו תקשורת כל כך עמוקה, שעוד לפני הפגישה עם בן/ת הזוג אחרי יום עבודה הלב כבר יודע. 

הדבר דומה לתקשורת של אמא ובן, יש תקשורת כל כך טבעית, זורמת, אינטואיטיבית, לב פוגש לב, עוד בבטן האם יודעת לתקשר עם העובר, להקשיב לרחשי ליבו בעודו מתפתח בתוך רחמה. 

כך גם בין בני זוג, תקשורת רוחנית עמוקה, בני הזוג כבר יוצאים ממערכת יחסים שמבוססת אינטרסים, כל עוד האינטרסים שלי מתקיימים אפשר להישאר ביחד, הם עולים לרובד עמוק יותר של אהבה שלא תלוי בדבר, רובד שיש בו שהמיקוד עובר ממני כאינדיבידואל לאנחנו כצוות, משאלה של מה אני יכול לקבל ממערכת היחסים הזאת? לשאלה מה אני יכול לתת במערכת יחסים הזאת? 

זוגיות רוחנית יכולה לשבת ביחד בשתיקה ולהרגיש את כל העולם מונח בכף ידם, הם לא צריכים למלא את החלל בהרבה מילים, יש איזה קשר שהוא מעל זמן ומרחב, מעבר לחומר, מעבר לתבניות של נכון ולא נכון טוב ורע. 

איך לשפר את התקשורת עם בן הזוג?

אז איך מגיעים לתקשורת רגשית ורוחנית עם בן/ת הזוג? 

אז לא משנה איפה אנחנו עומדים בתקשורת שלנו כרגע, אפשר עכשיו להתחיל לבנות את התשתית מהתחלה, גם כשהכל נראה כבר אבוד, זה דורש לעשות עבודה רגשית בתוכנו, כי עברנו במשך שנים הדחקה רגשית ונדרש מאיתנו איזו זעקה פנימית שהגיע הזמן. 

כל שינוי הכי קטן שאנחנו עושים בתוכנו אוטומטית משפיע על בן הזוג, על הילדים ועל כל העולם סביבנו. ההקרבה היחידה שיש לנו בכל התהליך הזה זה האוטומטים שלנו, המקומות שבהם התת מודע מנהל אותנו רגשית, מנטלית ופיזית, אותם אזורים נוחים שמשאירים אותנו רדומים וקפואים מול החיים, רצים למלא את החוסרים שלנו מבחוץ, מחכים שמשהו יקרה שם בחוץ כדי לבחור להרגיש טוב. 

כשאנחנו עובדים על הזוגיות שלנו אנחנו עובדים על הזוגיות הכי עמוקה שלנו עם עצמנו, חוסר תקשורת בזוגיות מצביעה על קצר בתקשורת בינינו לבין עצמנו. 

להתחיל את התהליך הזה צריך רק החלטה, החלטה פשוטה אבל מאוד יציבה ועמוקה, כזו שבוחרת להתעורר, להתעורר מהאשליה שבן/ת הזוג אשמים במצב שלנו, בחוסר תקשורת ביננו, להתפכח מהאשליה שקודם בן הזוג ישתנה ואז אני אשתנה, להתעורר לזוגיות חדשה, אחרת, תקשורתית רגשית ורוחנית.

 

רוצים לשפר את התקשורת עם בן הזוג?

השאירו פרטים וקבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת עם רן וסיון לשיפור התקשורת שלכם עם בן הזוג