התנהגות של גבר פגוע: מהם הסימנים ומה אפשר לעשות בשביל לרכך את המצב?

תוכן עניינים

אנחנו יכולים לעיתים לגעת בנקודות רגישות אצל בן הזוג ועוד טרם הבנו מה קורה, נוצרה פגיעה בבן הזוג, לעיתים זה בזמן מריבה שיש חצים שעפים לכל עבר עד שפוגשים את הלב, ולעיתים בזמן דיון על עניינים שלכאורה נראים שוליים אבל לבן הזוג זה עולם ומלואו. 

גבר פגוע זה כמו גבר שדורך על מוקש. הייתה לו ציפייה מסוימת מבת הזוג ונוצרה אכזבה, אותה אכזבה חדרה ללב והפעילה מנגנוני הגנה פנימיים. אותה פגיעה מייצרת גבול רגשי שמאפשר איזה "מרחב בטוח" להתנהלות מבלי להיפגע.   

גבר פגוע יכול להיות עניין מאתגר לפיצוח, כי הרבה פעמים אנחנו פוגשים הכחשה של הפגיעה, בדרך כלל ההכחשה מגיעה מתחת לשכבות של אגו, מה שהופך את "הכל בסדר" במילים, מתחת לפני השטח "הכל לא בסדר".

לעיתים יש הסתרה של עניין הפגיעה חודשים ושנים רבות והעניין הזה מעיב כל כל היבטי הקשר ולא מאפשרת נקודת מבט חדשה. 

כדי להבין לעומק איך התנהגות של גבר פגוע באה לידי ביטוי, בשלב ראשון נצטרך להבין כי בכותרת של גברים פגועים, יש תתי כותרת של גבר פגוע מודחק וגבר פגוע מודע, כמובן כל אחד מהקבוצות התנהגות שונה לחלוטין ודורש מאמר נפרד, במאמר זה נקיף את הקבוצה הראשונה כי היא מורכבת יותר להבנה ודורשת יותר סימנים חיצוניים. 

גבר פגוע רגשית

נחלק את מכלול ההתנהגויות ל2 כיוונים מרכזיים: חום וקור.  

 גבר עם נטיה למזג חם יגיב אחרת לפגיעה מגבר עם נטיה למזג קר.  כמובן בכל אחד יש גם וגם בהתאם לאופיו, אז אפילו שיש כאן חלוקה ברורה, למעשה בגבר אחד יכול להיות גם מאפיינים קרים וגם חמים. 

 

התנהגויות של גבר עם מזג קר: 

  1. ניתוק רגשי: מערכת היחסים הופכת להיות מאוד טכנית, חווה ניתוק רגשי לגמרי, הוא שם מחסום על הלב, עובד יותר עם השכל, מחפש רק לדבר על עניינים פרוצדוראליים והיכן שאין התמודדות. 
  2. בריחה: מחפש לברוח כל הזמן, כל הזמן בתירוץ אחר. בריחה מאינטימיות, אין נוכחות, יש כל הזמן חיפוש לברוח מנוכחות משותפת. בריחה יכולה להיות לטלויזיה, לאכול וכד'. 
  3. הסתגרות: זה מתבטא בחוסר תקשורת בזוגיות, בעייפות כללית, בחולשה, בחוסר שיתוף פעולה, בחוסר אונים. 

התנהגויות של גבר עם מזג חם: 

 

  1. כעס- במדרג הגבוה כעס יכול להגיע להתפרצויות זעם של ממש, במדרג הנמוך זו דיבור רגיל כביכול אבל מאחורי הדיבור יש טון כועס. 
  2. ויכוחים- במידה והפגיעה גדולה זה יכול להיות ויכוחים על בסיס יומיומי ולהגיע לדרמות וקיצוניות. 
  3. ביטול- ברגע שיש שיח אינטימי והגבר מגיב בביטול לרגשות של הצד השני. צעד אגרסיבי כאשר בן הזוג שם את הכאב שלו על השולחן, אבל מרגיש כי בן הזוג עסוק בשלו ולא רואה.   
  4. התעלמות- כשהלב סגור אנחנו מגיעים להתעלמות. זאת אומרת אין שם הרגש לצד השני, לעיתים הפגיעה מביאה אותנו לסגירות כל כך קשה שבלתי אפשרי עבורנו לצאת מעצמנו ולראות את בן הזוג. התעלמות יכולה להגיע לשעות ולפעמים ימים וחודשים. זה אחד הדברים הכואבים ביותר לבת הזוג, כי אין שיח אמיתי ויש התעלמות מכוונת. 

 

ככל שאנחנו לומדים להתנהל, לשתף ולהכיל את הפגיעה יחד עם בן הזוג, אנחנו מצמצמים את תופעות הלוואי שלה ומאפשרים פירוק של אותו מוקש באופן מבוקר ומבורר יותר.

זה דורש מודעות. למעשה ללא מודעות אנחנו יכולים להסתובב בעולם עם חצים בלב, איכות החיים יורדת, הקשר מדמם, אבל אין מהלכים אמיתיים של תיקון והתבוננות מחודשת.

כאשר מרכיב המודעות קיים, אז קל מאוד לקחת כל מוקש רגיש ככל שיהיה בין בני הזוג ולפרק אותו ביחד, עם המון הקשבה והכלה של דעות סותרות, ככל שאנחנו יכולים להכיל הפכים בתוכנו אנחנו הופכים את ההתנגדות לתמיכה, את המלחמה לשלום אמיתי, את החושך לאור. 

 

מרגיש שהפגיעות הרגשיות מקשות לך לנהל זוגיות בריאה?

גם אתה מרגיש פגוע רגשית, זה לא אומר שהמצב בלתי הפיך.

אנחנו מזמינים אותך לקבוע איתנו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת בנושא טיופל בפגיעות רגשיות וקבלת כלים מעשיים להתמודדות במצבי היומיום, ולהתחיל לראות שיפור משמעותי כבר מהפגישה הראשונה