טיפים לטיפול בקשיים בזוגיות

תוכן עניינים

טיפול זוגי, לפעמים הגבר מגיע שזה רחוק ממנו 

סיון: זוג הגיע אלינו לאחר שחווה קשיים בזוגיות, האישה הרגישה שמפריעים לה הרבה מאוד דברים והיא לא יכולה באמת להיפתח ולהגיד אותם לבן הזוג שלה כי אין שם אוזן קשבת, היא אגרה ואגרה בתוכה וזה מקום מאוד בודד להיות בו.

הוא ממש היה בהתנגדות מוחלטת, אז אי אפשר היה בכלל לדבר איתו. היא הרגישה מאוד בודדה בזוגיות שלה והרגישה שהיא לא יכולה להגיע אליו, בקושי הסכים לדבר איתנו, זה היה מאוד מאוד מאתגר. בכלליות הרבה יותר מאתגר להביא את הגבר לייעוץ זוגי אבל כשהוא מגיע, אפילו פעם אחת, הוא מגיע לטיפול כשזה רחוק ממנו, אבל כשהוא מתחיל את הפגישה משהו שם נפתח שלא היה קודם.

בהתחלה הוא מגיע סקפטי אבל מספיק מפגש אחד כדי שהוא יבין כמה כמה יתרונות ומה הדבר הזה הולך לתת לחיים שלו. כי גבר לא בעצם הבין את זה עד הסוף כמה הזוגיות שלו משמעותית לכל שאר התחומים, מה מעניין בדרך כלל את הגברים ?

רן: מרכז הפוקוס של הגבר סביב קרירה. זוגיות נדיר שזה בראש סדר העדיפויות.

סיון: בדרך כלל כל מה שקשור בקריירה, אבל מה הגבר לא תמיד זוכה להבין, איך אתה עושה את הדברים בחיים שלך? איך אתה הולך לעבודה? איך אתה חוזר הביתה? איך הדינמיקה בתוך הזוגיות שלך ?

רן: מה שלא מבינים זה איך הזוגיות משפיעה על כל היבט בקרירה ושאר הדברים, הזוגיות היא צומת של הכל. 

 

4 מקרים נפוצים למה בן הזוג שלי לא משתף איתי פעולה וכלים ליצירת שיתוף פעולה

אחרי משבר בזוגיות – לפעמים מפגש אחד של טיפול זוגי יכול לעשות את כל ההבדל 

 

סיון: לפעמים לאחר שחווים זוגיות במשבר, מפגש אחד יכול לעשות את כל ההבדל, רק טיפול אחד, מפגש פשוט אחד, כדי להבין את הדבר הזה. שהגבר מבין את זה ואז שהוא מבין את זה שבעצם יש כאן עולם שלם. גברים הם עובדים בתועלת, הוא לא מבין את התועלת של לבוא לפגישה של טיפול זוגי הוא לא מבין את המהות של זה ומה המחיר אם בוחרים לא להגיע לייעוץ זוגי. האישה מבינה, האישה יותר מבינה כי מדברת יותר תקשורת פחות מדברת את התועלות.

רן: אז להביא את הגבר לטיפול זוגי לאחר קשיים בזוגיות, מצריך שהאישה תדבר איתו על התועלות ואז יכול להבין שאולי שווה לו לתת הזדמנות.

סיון: אגב אם מישהי בצד השני שומעת אותנו והוא מסכים לבוא אפילו רק לטיפול אחד זה יקר מפז תלכי על זה, תביא אותו, ממש. 

רן: הגבר מבחינתו, עכשיו הוא בא, וצריך להתמודד מול הפחד, שניה אני עכשיו פותח את החיים שלי והוא גם לא יודע מה יצא ממנו שם. ומה יצא מהאישה, יש שם אי שליטה, וזה לא תמיד פשוט. 

סיון: הוא באמת לא יודע, אז בוא נחזור לסיפור, הוא באמת לא ידע מה יצא מהאישה, הוא אמר ממש ממש היה מופתע.

רן: אבל מה שהיה מדהים שם זה שמשהו נפתח שהוא לא היה לפני כן.

במרחב תומך בטיפול זוגי לאחר קשיים בזוגיות – יוצא משהו מהאדם עצמו שבדרך כלל לא בא לידי ביטוי

סיון: משהו נפתח והוא הרשה לעצמו, משהו שבבית הוא לא מרשה לעצמו, הוא הרשה לעצמו להגיד דברים שהוא יודע שיש פוטנציאל שיפגעו בה, היא ובדרך כלל נסגרת ובדרך כלל זה פיצוץ ופתאום היה לו מרחב תומך שהוא יכול לבוא ולדבר ולהגיד את זה, אז זה היה מאוד יפה.

רן: יצא ממנו משהו משהו שבדרך כלל לא יוצא ממנו והיא לא רגילה לראות אותו בצד הזה של המתרס, אז היה לה מעניין ולו מעניין לראות אותה ככה, באמת כמו שהיא. 

סיון: נכון ושניהם בעצם יוכלו לבוא ולהגיד, היא אמרה מה מפריע לה ומה מהצד שלה חש בקשיים בזוגיות, והוא בעצם אמר שבכלל מה חשוב לו והיא בכלל לא הייתה מודעת לזה כמה זה חשוב לו, ושהוא בכלל צריך את התמיכה שלה, אולי אפילו עד אותו רגע הוא לא ידע לשים את זה ככה במילים.

רן: היא הייתה זקוקה להכלה והוא היה זקוק לביטחון ששומעים אותו ושמבינים שזה חשוב לו. והיא הייתה זקוקה למישהו שיכיל את כל ההתנגדויות שלה.

 

האישה משקפת את כל הפרטים הקטנים שהגבר נוטה לפספס

סיון: אז מה היופי שנוצר כאן בתוך כל קושי בזוגיות, בעצם הם הבינו שהם שלם, זאת אומרת הגבר רוצה להגיע לנקודה מסויימת ואומר "אישה למה את לא תומכת בי, פשוט תתמכי בי, למה את כל הזמן מתמקדת בשלילי, במה שאין, למה את כל הזמן מתמקדת בשלילי".

אבל האישה מחוייבת לשקף לגבר את הפרטים שנמצאים בתוכו ושהוא לא מודע אליהם אז כשגבר בעצם הולך לעבר מטרה מסויימת האישה משקפת את לו את כל הדברים הפנימיים שלו, התת מודעיים שלו, שלא בהשלמה עם זה עדיין, אז היא בעצם יוצאת נגדו כביכול ואז דרכה הוא עושה שלום עם כל החלקים והפרטים האלה בתוכו.

וביחד תוך כדי זה שהוא מכיל אותה ונותן לה מענה לכל הסקפטיות שלה ועל כל הפחדים שלה וכל והחששות שלה ואז היא מתחילה להתחבר לתכלית שלו ואז מה שקורה יש איזה שם איזה משהו שהוא אחד, משהו שהוא שלם.

רן: מדהים, אני חושב שזה גם מה שהרבה מפספסים, שבעצם האישה היא עזר כנגדך, מה זה אומר עזר כנגדך? זה אומר שהיא כרגע עוזרת לך לקדם את האינטרסים של שניכם, ממש יכולה לעזור לך לפרק את התכלית לפרטים.

לדוגמה בואו נסתכל על זה כמו מפה, נניח ואתה רוצה להגיע לאילת עכשיו, אז היא מראש אומרת לך על התחנות בדרך, על איפה יש מים, על איך כדאי לנסוע, היא נותנת לך כלים כדי בעצם להתמודד עם הנסיעה בצורה הכי אפקטיבית והכי יעילה.

אבל מה שרוב האנשים עושים זה שהם לא מתייעצים עם האישה, אין את המקום שחולק איתה את זה, זה נובע מפחד, מחוסר שליטה, מאיזה תבנית מחשבתית שהיא לא תומכת. שבעצם היא כל הזמן תומכת. זה קשה לתפוס את זה כי גם האי תמיכה שלה זה תמיכה לפעמים. 

האי תמיכה של האישה זה התמיכה כל הזמן 

סיון: האי תמיכה שלה זה תמיכה כל הזמן, לא לפעמים. כל הזמן, וזה מאוד מאוד חשוב לראות את זה. זאת אומרת יש כאן איזה תכלית משותפת שהרבה פעמים מתפספסת. שאנחנו באים כל אחד רואה רק את עצמו אבל אנחנו לא רואים בעצם אתה התכלית של כל התהליך בכל הדבר הזה.

רן: זה בעצם ה-360 זה כל אחד רואה בזווית מסוימת ואתם לא נפגשתם סתם ככה, היא נפגשה כדי להגיד לך תשמע כאן וכאן וכאן וכל זה בא לי להעצים אותך ולא בא להוריד אותך. השאלה איזה משמעויות אתה יוצק בתוך התוכן שהיא משקפת לך.

וזה בעצם העבודה של הגבר זה להכיל את כל המשמעויות שהאישה שלו באה ושמה לפניו והוא לומד לבחור לברור ולבחור את המשמעויות שמהתוכן שהיא אומרת הכי מתאימות להתפתחות שלו. 

לשחזר את הדפוס התקשורתי בין בני הזוג 

סיון: אני רוצה לחזור רק על הסיפור שהיינו ולגעת בנקודה הזאת שבה זה התפוצץ. שבעצם מה קורה כשזוג מגיע אלינו לאחר קשיים בזוגיות, אז הם בעצם משחזרים את הדפוס התקשורתי ביניהם, נכון, באיזשהו שלב זה מתפוצץ. אז הם שיחזרו כביכול את הדבר הזה ואז התפוצץ ובעצם היא יצאה החוצה בבכי והוא נשאר חסר אונים.

אז בעצם אני יצאתי איתה ואתה נשארת איתו, ואני לא יודעת מה קרה איתו, אבל אני יודעת מה קרה איתה וזה הרגע מאוד מאוד מכונן. זאת אומרת שהיא נגעה באמת בכאב שלה.

 

האושר של בן/בת הזוג הוא אושר בלתי תלוי אחד בשניה! 

רן: היא לא הסכימה לגעת בכאב שלה הרבה זמן. ככה זה הרגיש

סיון: לא הסכימה לעצמה, לא בכתה הרבה זמן, הרבה זמן לא נתנה לא להרגיש את זה, היא כל הזמן סגרה את המקום הזה מתוך המקום של "אני חייבת לתפקד" ולא נתנה לעצמה באמת להרגיש וכנרה זה מה שגרם לה לחוות קשיים בזוגיות!

והיא בכתה כאילו על המקום הזה שהיא מרגישה כל כך בודדה וכל כך לבד בתוך בתוך הקשר, וזה היה מדהים שבכאב, בשיא הכאב, שם בעצם מצאנו משמעויות חדשות עבורה, משמעויות חדשות לראות אותה בתוך הדבר הזה איך היא משחררת את האושר שלה, את הרגשת האושר שלה שלא תהיה תלויה בו, כי אם האושר שלה יהיה תלוי בו, אם הוא מסכים איתה או לא מסכים איתה או רואה אותה או לא רואה אותה, מבין אותה או לא מבין אותה, כל הדברים האלה אז היא פשוט כל הזמן תהיה תלויה היא כל הזמן תהיה עליו, כל הזמן האושר שלה יהיה תלוי בבנאדם אחר ושם היא הבינה משהו עמוק מאוד, שבעיניי זה, אתה יודע זה הארה של ממש של החיים האלה, איך בעצם היא רואה שהיא לא תלויה בו, היא בלתי תלויה איך היא רואה שהאושר שלה יכול להיות בכל נקודת זמן לא משנה מה הצד השני ולא משנה מה עובר עליו, זה היה ווואו. 

לפגוש את עצמך במקום שהכי כואב – בקשיים בזוגיות!

רן: זה מעניין מאוד כי אני יכול להגיד מהצד השני, נשארתי שם עם הגבר, הרגשתי שהוא דווקא שהוא נפגש עם הרבה בושה ועם הרבה תחושה של כמה כעס יש בו ובעצם ההתמודדות שלו עם הקשיים בזוגיות שלו הייתה זה שניה יש בי כל כך בכך שאני לא מודע אליו? אני כל כך חוסם? וכל כך סוגר?

ועצם ההבנה הזאת שהוא בעצם לא מכיל אפילו לא טיפה ממה שלה יש להביא לשולחן הקשר, זה איפשר לו להיות יותר כמו קרקע פוריה, שהטיפות יחלחלו יותר עמוק, שהוא יותר יסכים להיפתח ולהסכים להכיל את כל מי ומה שהיא, על כל צבעי הקשת שלה, גם אם היא לא מסכימה איתו גם אם חושבת הפוך.

אבל היא יכולה להביא את זה והוא לא מאיים עליה, כי מה שאני הרגשתי, לא יודע עם את שותפה לזה, זה הרבה פחד ממנו, פחד שלה ממנו, פחד מוסווה מאוד.אבל קיים.

פחד שעכשיו הוא הולך להתפוצץ כמו איזה חבית נפץ, דווקא בנוכחות של ארבעתנו ביחד זה היה המקום הזה שהיא הרגישה בטוחה, פעם ראשונה אחרי הרבה מאוד זמן, ככה זה הרגיש באמת להביא את עצמה עד הסוף. והוא לפגוש את עצמו במקום שהכי כואב לו וזה אוטומטית מאפשר אצלו יותר הכלה. 

סיון: זה מעניין כי בעצם היא התחברה לזכרי שבה, למקום היותר פורץ והוא התחבר לנקבי שבו, שזה המקום היותר מכיל.

זוגיות משלימה, זוגיות זו אומנות של ממש 

רן: זה בעצם מה שמשלים, מה התהליך שאנחנו עושים, את עושה תנועות ואני עושה תנועות בתודעה, תנועות זכריות ונקביות ואנחנו משלימים אחד את השניה. ואני לומד ממך ואת לומדת ממני ואנחנו עושים אחד לשני השלמה וזה כל היופי בזוגיות ולראות את זו האומנות בעצם, זוגיות זו אומנות זה הדבר הכי קרוב למי שאתה באמת וזה הדבר שמאפשר לך לעשות את הצמיחה הכי גדולה

 

https://soundcloud.com/intuition2018/couple  קובץ האזנה סאונד קלאוד לעלות לאתר 

רוצים לטפל בקשיים בזוגיות שלכם?

קבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת עם רן וסיון בנושא סיוע לזוגות במשבר ותתחילו להנות מזוגיות טובה יותר כבר מהפגישה הראשונה