שתלטנות בזוגיות: מהי וכיצד להתמודד בצורה הכי נכונה?

תוכן עניינים

מהי שתלטנות בזוגיות?

שליטה בזוגיות יכולה להפוך את חיי הזוגיות לאתגר של ממש. ככל שיש יותר שליטה אז יש פחות תנועה ויש הרבה מקום לפחד, עד שהוא יכול להשתלט על כל חלקה טובה בזוגיות. שליטה ברמות הגבוהות יכולות להפוך את בזוגיות לבלתי נסבלים.

ככל שיש יותר שליטה אז יש יותר תלות רגשית בין בני הזוג, מה שגורם הרבה פעמים להאשמות, מריבות, דרמות בלתי פוסקות ואין את הרגעים השקטים והשלווים של באמת להיות עם בן הזוג ולהרגיש בטוחים ויציבים. אנחנו הרבה פעמים משליכים את כל התסכולים שלנו על בן הזוג, וככל שאנחנו יותר זקוקים לשליטה על בן הזוג, ככה הפחד שלנו יותר גדול. זה הולך ביחד הפחד והשליטה, חוסר האונים והשליטה. ובכלל זה מזמין המון בעיות, לא רק בזוגיות, גם בעוד תחומים. 

 

הסימנים של שתלטנות בזוגיות: 

  • אנחנו זקוקים לדעת איפה בן הזוג שלנו לעיתים קרובות. 
  • אנחנו לא נוכחים בפעולות הבסיסיות שלנו, בעבודה, עם החברים, המחשבות שלנו עסוקות בבן הזוג. 
  • אנחנו זקוקים כל הזמן למשוב מבן הזוג, תשומת לב מתמדת. 
  • אנחנו תלויים רגשית במצב רוח של בן הזוג שלנו. 
  • אנחנו בדרמה לעיתים תכופות בכל מה שקשור בזוגיות שלנו. 
  • אנחנו זקוקים לאישור מבן הזוג לגבי הרגשות שלנו, צריכים שיסכים איתנו, שיקבל אותנו. 
  • אנחנו מחטטים בפלאפון של בן הזוג. 

זו רק רשימה חלקית כמובן שיש עוד הרבה מאוד סימנים, אבל נסתפק ברשימה זו. כי כמובן המקרים הם רבים והדוג' רבות. 

 

ממה נובעת שתלטנות בזוגיות? 

המקור של השתלטנות – אמונה. אנחנו צריכים אמונה בסיסית כדי לחיות בעולם בצורה טובה, נניח ויש לנו חוסר המון בלחצות כביש, זה כבר פוגע משמעותית באיכות חיים שלנו, כי אנחנו מתקשים ללכת ברחוב, מתקשים במהלכים פשוטים, ללכת למכולת, לפגוש חברה מעבר השני של הכביש וכד'.

זאת אומרת אנחנו צריכים אמונה בסיסית כדי להרגיש בטוחים וכל עוד אין את האמונה הזאת אנחנו כל הזמן נצטרך להיות תלויים בגורם חיצוני שיבוא ללוות אותנו לחצות את הכביש או במקרים חמורים יותר אנחנו מסרבים גם לזה, תלוי כמה השבר באמונה גדול. השליטה בתוך זוגיות נובעת מחוסר אמון.

המקרים היכן חוסר האמון הזה התפתח הם רבים, זה יכול להיות יחסים עכורים בין ההורים ואנחנו היינו עדים לשליטה וחוסר אמון ביניהם, ייתכן וזה מערכת יחסים מוקדמת שכשלה, בגידה באמון כזו או אחרת והסיבות הם רבות מאוד, אבל לכל הסיבות יש מכנה משותף פגיעה באמון.

ככל שהאדם נמצא יותר בחוסר אמון אז יש לו צורך מוגבר לשליטה. וככל שהשליטה גדולה ככה זה מצר את תנועת החיים. אנחנו מזהים את בן הזוג כמקור לחוסר אונים הפנימי שאנחנו מרגישים, ואז הוא מתחיל להיות שק חבטות של התסכולים הפנימיים שלנו.  

 

איך להתמודד עם שתלטנות בזוגיות? 

כל עוד השתלטנות בוערת בעצמותינו, הפתרון שלנו יהיה תמיד סביב בן הזוג, דיווח על כל צעד ושעל, פלאפון פתוח לרווחה, ועוד מגוון שיטות מגוונות ויצרתיות שיביאו לאפס פתרונות, כי אין נגיעה בשורש ממש של הבעיה.

אנחנו רק מחליפים בעיה בבעיה אחרת, וכל פיתרון מסוג כזה מביא לכמה דקות, שעות וימים במקרה הטוב של תחושת ביטחון, אבל כמובן שיצוץ משהו שמיד יזין שוב את המקום החסר בתוכנו וננסה למצוא עוד דרכים לשלוט על הבלתי נשלט. ארשום פה שני צעדים עיקריים.

אבל אנא היישום הוא הדרגתי כמובן ונדרשת עבודה רגשית עמוקה כדי להגיע לאיזון אמיתי. צריכים קודם כל להבין מה המטרה שלנו, איזון ביחסים, שלווה ושקט בתוכנו, תקשורת נכונה בתוך הזוגיות. אנחנו רוצים להשיג את המטמונים הללו. אבל הדרך להגיע לשם עוברת דרך השורש- אמונה. 


צעד 1: מודעות – הבעיה היא לא בחוץ היא בפנים, בתוכנו ממש. 

קודם כל צריך לדעת לזהות איפה הבעיה, כל עוד אנחנו מזהים את הבעיה כחיצונית לנו, אנחנו הולכים לאיבוד. מנסים אלף דרכים, אבל כמובן כל פניה שאנחנו עושים אנחנו מגלים מחסום חדש. כי כל עוד אנחנו מזהים את הבעיה בבן הזוג, בעולם החיצוני, בנסיבות, אנחנו מחפשים במקום הלא נכון.

למה הדבר דומה? כמו אדם שמסתובב עם יהלום בכיס ומחפש והופך את כל המשרד והבית למצוא את היהלום. הרי ברור לכל אדם נורמטיבי שזה חיפוש עקר.

ככה אנחנו הרבה פעמים מחפשים פתרונות 'בחוץ', אבל כדי להצליח למצוא את היהלום יהיה על האדם לשבת עם עצמו, להתבונן ולשחזר היכן היה, ואולי ויתמזל מזלו ויבין שזה בכלל בכיסו ממש ואין אשמים בחוץ. ככה אנחנו צריכים לפתח את המודעות הזאת ולגלות כי המפתחות נמצאות אצלנו בכיס. ואנחנו צריכים לצלול לתוך העולם פנימי שלנו ולגלות כיצד להשתמש במפתחות בצורה נכונה.

צעד 2: אמונה

איך אפשר לשחרר שליטה? לבנות אמון. הנטיה שלנו בדרך כלל כדי לבנות אמון עוברת דרך הכתובת של בן הזוג. אבל כמובן זו טעות יסודית, כי זו לא הכתובת הנכונה, אנחנו צריכים לייצר אמונה במעבר לבן הזוג.

אמונה שיש בורא לעולם והוא מניע הכל, גם את בן הזוג. כמובן זו אמונה מתאמתת ויש לבנות אותה בשלבים רבים, וזו עבודה שורשית, כי במידה ואנחנו כן מאמינים שיש כוח עליון בעולם הזה, עדיין יש דרך להוריד את אותה ידיעה ללב ממש וזה תהליך עדין והדרגתי מאוד שעובר דרך המון מחסומים בנפש.

ככל שהידיעה הזו מתפשטת ללב ככה אפשר להרגיש תחושה של ביטחון שאי לא קשורה לבן זוג, ועצם העובדה שאנחנו משחררים את השליטה מאפשר הסתכלות מחודשת על הזוגיות (הצעד שיש לבנות אותו תקופה ארוכה וכמובן יש לו סעיפים רבים שצריך לדון בהם).

 

רוצים לקבל עוד כלים להתגבר על השתלטנות בזוגיות?

השאירו פרטים כאן וקבעו פגישת ייעוץ קצרה וממוקדת לטיפול ושיפור יחס שתלטני מבן הזוג ותתחילו לראות תוצאות משמעותיות כבר מהטיפול הראשון