תת מודע וההשפעה שלו על הזוגיות שלנו

תוכן עניינים

טיפול בתת מודע הוא סוג של טיפול המסייע לאנשים להוציא את הרגשות החבויים שלהם החוצה ולהציף אותם אל פני השטח. צורת טיפול זו יכולה לעזור להם להבין, ובסופו של דבר לנהל, את הרגשות הלא מודעים שיכולים להשפיע על חיי היומיום שלהם.

 

סוג זה של טיפול מבוסס על ההנחה שרגשות המוחזקים בחלק תת מודע של המוח הם לרוב כואבים ומסיבה זו, אנשים מפתחים מנגנוני הגנה כדי להגן על עצמם מלדעת אותם, להתמודד איתם או להתעמת עם הרגשות הללו.

 

מנגנוני ההגנה הללו הם דפוסים של רגשות, מחשבות או התנהגויות שהם לא מודעים אליהם. מנגנונים אלה יכולים להיות בריאים או לא בריאים, תלוי באיך וכיצד משתמשים בהם. הם נועדו להפחית מתח, חרדה וקונפליקט פנימי – דרך להתמודד עם העולם, אך לעיתים, התת מודע הזה גם יכול לפגוע באדם.

 

מנגנוני ההגנה שמפרידים בין התת מודע למודע

 

בין מנגנוני ההגנה הנפוצים ביותר היום ניתן לראות:

  • הכחשה – סירוב להתמודד או לתפוס מציאות לא נעימה
  • השלכה – ייחוס מאפיינים או מניעים בלתי מקובלים של אדם לאחרים
  • עקירה – שינוי המטרה של רגשות או רגשות שנבנו, לעתים קרובות כעס, לאלו (בדרך כלל אנשים או בעלי חיים) שהם פחות מאיימים
  • רציונליזציה – המצאת הסברים לוגיים כדי להסתיר את המניעים האמיתיים של המחשבות או ההתנהגות של האדם
  • היווצרות תגובה – אימוץ נקודת מבט הפוכה או התנהגות סותרת ממה שאתה באמת מרגיש במאמץ להסתיר רגשות או דחפים שונים

מנגנוני ההגנה הללו גם יכולים להיות טובים לפעמים, אך ברגע שהם מתחילים להשפיע על חייו של האדם, טיפול בתת מודע זה בדיוק הטיפול שיכול לעזור לו.

 

איך הטיפול עובד?

למטפל צריכה להיות גישה של קבלה ללא תנאי כלפי האדם בו הוא מטפל. ככל שמתפתחת מערכת יחסי אמון, המטפל משתמש בידע ובניסיון שלו כדי לעזור לאדם להבין מה קורה בחלק הלא מודע של המוח שלו. מדובר בתהליך מורכב אשר בסופו של דבר יכול לסייע במצבים של חרדות, דכאונות, התקפי חרדה, הפרעות פוסט טראומטיות, הפרעות אישיות ועוד.