גירושין בהסכמה: רגע לפני שרצים לעו"ד – לימדו איך להתגרש נכון

תוכן עניינים

גישור זה הגשר שמחבר בין האישה, הגבר והילדים. הגשר הוא "אזור מוגן" (safe zone), נקודת החיבור הרגשית בין כל הגורמים המעורבים.

תהליך הגירושין הוא מאוד רגיש, אנחנו נחשפים במקום הכי אינטימי שלנו, אנחנו מקלפים את כל הישן ומתחילים דרך חדשה. הליך של גירושין בהסכמה יכול לחסוך המון כאב. כמו שיש דרך להתחתן ככה גם יש דרך להתגרש.

גירושין בהסכמה

אנחנו לא תכננו את יום הגירושין אבל כן קל היה לנו לדמיין את יום החתונה שלנו, אז אנחנו באים מאוד מוכנים, אחרי המון הכנות. לעומת זאת  לגירושין אף אחד לא בא מוכן באמת, זה תופס אותנו כמו גשם ביום שמשי במיוחד. אבל כמו שהחתונה היא הזדמנות ככה גם הגירושין זו הזדמנות להתחלה נקיה, אנחנו מתגרשים מעצמנו הישן ומתחילים דרך חדשה. חלק מרכזי בדרך החדשה הזו, מתחיל באופן בו אנחנו מתגרשים.

 

אנחנו מגיעים לגירושין עם כל ההיסטוריה שלנו, הרגעים הקסומים, המאבקים, ההורות, האינטימיות, התסכולים, ההצלחות. דרך כל הדברים הללו אנחנו רואים את בן הזוג ואת כל התהליך.

אנחנו רוצים להפוך את המלחמה להלחמה, לחבר ולאחד, לאפשר הסכם גירושין בהסכמה טוב לכל הצדדים. למצוא כל הזמן את נקודת הפלא, אותה נקודה מדוייקת עבור כל הצדדים. הרי זאת הזדמנות, לבנות את עצמנו מחדש ממקום אחר.

כאשר אנחנו מגיעים מתוך הזוגיות עם ילדים, אנחנו לא נעלמים לשום מקום, אנחנו לא מתגרשים ושם זה נגמר, אלא יש שם הזדמנות לבנות מחדש בשבילנו ובשביל הילדים.

דרך משפחתית חדשה, זה לא רק אנחנו נמצאים בגישור, זה לא רק בעל ואישה, גם הילדים, הסבא והסבתא נמצאים בתוך הגישור וחיים את ההשלכות. לגירושין בהסכמה יש השלכות מרחיקות לכת לכל הצדדים לתקופה ארוכה ומשמעותית, זה משפיע על החינוך של הילדים ועל כל הסביבה שלנו.

 

מה מפריד אותנו מגירושין בהסכמה?

אגו זה הגורם העיקרי. אגו נמצא במילה אגוז, ולא סתם השפה שלנו משקפת לנו את הביטוי הזה, אגוז יש לו קליפה קשה, ככל שהקליפה שעוטפת אותנו יותר קשה ככה אנחנו מתקשים להגיע להסדר, ככה אנחנו עוטים יותר מסכות ויותר קשה לנו להתקלף מהם, שמים על עצמנו יותר שכבות, יש פחד גדול להיפגע מהתהליך ואז אנחנו יכולים למצוא את עצמנו הולכים למשפטים ארוכים ויקרים על עניינים לא מהותיים.

הקליפה הקשה של האגו  נמצאת על הלב, אנחנו מפסיקים להרגיש, משהו בתוכנו רוצה נקמה, זה כבר לא הדירה, הכסף, העסק, זה עניין יותר אישי, שמונע מתוך מניעים עמוקים יותר, אנחנו סבלנו עכשיו הגיעו הזמן שהצד השני יסבול, אנחנו נוטים להאשים את הצד השני בעוגמת נפש שלנו, ועכשיו הסכם הגירושין הופך להיות כלי ניגוח מרכזי.

באופן לא מודע הרבה פעמים אנחנו נכנסים למלחמה על דברים פעוטים וחסרי משמעות מתוך המקום להחזיר, לנקום, השנאה, הפחד, הכל מתערבב וכל אלו הופכים להיות החסמים העיקריים שמונעים מזוגות להתחיל התחלה חדשה.

הם סוחבים את הגירושין שנים רבות, וככה גם את השנאה בלב, את התסכול, את העצב. צריך ללמוד להשתחרר מהקליפות, וללמוד להתפתח ולהתקדם לחיים חדשים.

כל התכתשות בבתי משפט גוזלת מאיתנו אנרגיה להכיר אנשים חדשים, מונעת מהילדים את החירות, לעיתים בתוך הליך של גירושין לא בהסכמה, הם משמשים כחומת מגן, ככלי לניגוח.

אנחנו צריכים ללמוד איך להפריד את כל הקליפות ולזקק את הכל לנקודה בה יש הסכם גירושין הוגן לכל הצדדים.

כל הסכם שנוטה משמעותית לצד אחד, הוא הסכם לא נכון, כי זה שם עליו הרבה עול וגורם להמון תסכולים, אנחנו צריכים ביחד למצוא את נקודת הפלא ומשם להסיר את הקליפות, לפתוח את הלב ולהתחיל חיים חדשים.

 

מה תפקידו העיקרי של המגשר בתהליך גירושין בהסכמה?

לעבור דרך הקליפות של האגו ולעשות סדר בבלאגן הרגשי. לעיתים הרגש מסתיר את התמונה האמיתית ואנחנו נסחפים לתוך עקרונות שעלולים למנוע מאיתנו להגיע להסכמה. תפקידו האמיתי של המגשר הוא לדעת לברור את המוץ מהתבן. מה העיקר ומה התפל, מה חשוב באמת. כשאנחנו רוצים משהו בהסכם, למה אנחנו רוצים דווקא את זה? מה הקווים האדומים? מה המניע?,  מה יותר מניע פנימי אמיתי ומה יותר מניע חיצוני. היכולת לברור בין המניעים זה היכולת לשים דגש על מה שחשוב באמת.

בנוסף תפקידו של המגשר,  זה לשמור על דיסקרטיות,  שום פרט במהלך המו"מ לא יכול לשמש נגדנו בבית המשפט. גם כאשר הליך הגישור לא הצליח אין אפשרות לצד שני להשתמש בשום דבר נגדנו. זה הליך סודי שמאפשר שיתוף של המגשר גם בעניינים רגישים מאוד. המגשר הוא איש סוד של כל אחד מהצדדים.

 

היתרונות של גרושין בהסכמה 

 

סדר ואירגון

יש בדרך כלל המון אי סדר, איך מתחילים, מה עושים, זה אוסף של הרבה חלקים מהחיים, איך לוקחים את כל הדברים הללו ומארגנים אותם תחת כותרת גירושין בהסכמה. יש 4 רבדים מרכזיים שדורשים התייחסות וסדר, הרובד של משמורת הילדים, רובד המזונות, רובד מחלוקות סביב נושא הגט (שווי כתובה, סירוב לתהליך הגירושין וכד'), רובד חלוקת הרכוש. כל רובד שעושים בו סדר, מאפשר מערכת יחסים טובים יותר בחיים שאחרי הגירושין.

 

חיסכון משמעותי בעלויות כלכליות ורגשיות

סכסוך שלא מוצא פיתרון מחוץ לכותלי בית המשפט, הופך להיות מאוד יקר, גם כלכלית וגם רגשית. הסכם גירושין בהסכמה שמקבל תוקף בערכאות משפטיות היא דרך זולה מאוד (יחסית לאפשרויות האחרות), הליך גישור יעיל יכול לחסוך בקירוב של 90% מסך העלויות של גירושין ללא הסכמה שמגיע לפתחו של בית משפט. הוצאות עורכי הדין, וכל המסביב יכול להגיע לסכומי עתק (בין 60,000-150,000 לכל צד). וכמובן ההשלכות הרגשיות על הילדים והסביבה הם מרחיקות לכת.

 

זמן וקצב ההתקדמות של הגירושין

הליך של גרושים בהסמכה הוא לאין שיעור קצר יותר, כאשר אין מורכבות יתר על המידה במספר פגישות אפשר כבר להיות עם הסכם גירושין מוכן. זה חוסך המון כאבי ראש, התרוצצויות לבתי משפט, חוסר אונים, סכסוכים שמסלימים למצבים קיצוניים. הזמן יכול להיות גורם מאוד משמעותי, במקום סחבת של כמה שנים בחודש אחד ועבודה יעילה אפשר לחסוך המון עוגמת נפש ושנים של תסכולים. קצב הדיונים בבתי משפט הוא תלוי עומס, התאריכים יכולים להתארך יתר על המידה, בהליך הגישור אנחנו קובעים את הקצב.

לא כל גירושין חייבים להיגמר במריבה!

הכנת הקרקע לחיים חדשים

אף אחד לא הכין אותנו לגירושין, זה עולם חדש שדורש התייחסות רצינית. הדבר דומה לבניה של בית, טרם אנחנו מניחים את השלד יש לבצע חפירות ויישור של הקרקע, הכנת הקרקע מהווה בסיס טוב עליו כל הבית יכול לעמוד. ככה גם הסכם גירושין בהסכמה, יכול להכין את הקרקע בצורה הטובה ביותר כדי לבנות את שאר החיים שלנו.

 

כדור שלג

הליך גישור טוב, מצמצם המון מאבקים ומגשר מעל המון מחלוקות. זה יוצר אפקט של כדור שלג ומביא לשידרוג בתקשורת ומפחית מתחים  במערכות היחסים בתוך המשפחה. וזה כמובן אין לזה מחיר, זה מעל כל תג מחיר. שקט במשפחה, שקט לילדים, מייצר הרבה יותר אהבה, רוגע ומשליך על איכות חיים שלנו בכל התחומים.

 

הזדמנות פז

כאשר הראש שלנו בתוך הגירושין קשה לנו לראות את האפשרויות. בהליך גישור אפשר פתאום לגלות שאפשר לייצר מצב חדש של שלום בית, ולהמיר את ההסכם גירושין בהסכם שלום בית, כמובן זה מצב אידיאלי שבו כולם מרוויחים, עצם הליך הגישור מאפשר הידברות והתקשרות טובה יותר וגורם לנו להתבונן ולבחון מחדש את כל האפשרויות העומדות לרשותנו.

 

רוצים לעבור את תהליך הגירושין בצורה נעימה יותר?

קבעו פגישת ייעוץ ראשונית בחינם עם רן, וקבלו את כל המידע שזקוק לכם בכדי לגרום לזה להתממש